۲- آیا غذا دادن اشکال دارد

یکی از شغل های پردرآمد در ایران می تواند پرورش ماهی قزلآلا باشد. عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بهصورت بیماری سوراخ در سر (hole in head) و یا فرسایش خط جانبی خود را نشاندهد. سالمندان، افراد مبتلا به بیماریهای مزمن کلیوی، کسانی که رژیم گیاهخواری میگیرند یا در مناطقی زندگی میکنند که کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند، بهتر است بیش از دیگران از این نوع ماهی استفاده کنند.100 گرم از این ماهی، 136 کیلوکالری انرژی، 24 گــــــرم پروتئین و 5 گــــــرم چربی دارد. برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید تا با هم بزرگ شوند و کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اسکارها در حالت طبیعی در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند. به طور بومی در شمال آمریکا سرشاخه های رودخانه آمازون و اورنیوکو آرژانتین برزیل کلمبیا پرو پاراگوئه ونزوئلا یافت می گردند. حوض باید طوری ساخته شود که امکان تخلیه آب از ان به طور مکمل وبه زودی امکان پذیر باشد وبدون کدام مشکل انرا خشک کرده بتوانیم . 2. گوشت ماهی دارای جنسیت عالی بوده ودارای 60 فیصدپروتین درجه اول به اساس وزن خشک بدن میباشد. می توانستید از آن برای تعیین جنسیت ماهیانی که دقیقا سنشان را میدانید استفاده كنید.

مصرف حداقل دو وعده از آن در هفته می تواند به در رفع نیاز های غذایی کمک کند و خطر ابتلا به چندین بیماری را کاهش دهد. از جمله کمک به بدن در بهبودی سریع پس از آسیب دیدگی، محافظت از سلامت استخوان و حفظ توده عضلانی در هنگام کاهش وزن و کاهش روند پیری. از اینجا به بعد لاروها احتیاج به غذا دارند که اهمیت بسیار زیادی دارد. ماهی های اسکار نیاز به یک آکواریوم نسبتاً بزرگ دارند ، 55 گالن یا بزرگتر ایده آل است.

گربه ماهی دم قرمز: گربه ماهیها از جمله دیگر موارد ماهیهای بزرگ برای آکواریوم هستند که همواره گرسته بوده ولی رشد سریعی دارند. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب فراموش نکنید که اولین قدم برای نگهداری اسکات ها از هنگامی شروع خواهد شد که شما قصد تهیه این ماهی را دارید، زیرا ابتدا باید آب و شرایط مناسب نگهداری از آن ها را در آکواریوم خود پیاده سازی نمایید. محمد وکیل نیازی، آمر عمومی مالداری در ریاست زراعت و مالداری بلخ گفت: ما پیشنهاد خود را به تمویل کننده ها مطرح کردیم و خوشبختانه پذیرفته شد. ریاست زراعت و مالداری ولایت بلخ در تلاش است تا با حمایت مالی برخی از کشورهای کمک کننده فارم های پرورش ماهی را در این ولایت اعمار کند.

آن ها ماهیان همه چیز خواری هستند که بسیار پرخور هستند و دقیقا مانند جارو برقی عمل کرده و غذا ها را می بلعند. برای پرورش ماهی ازآبهای دریا،آب کانالها،آب باران وآب چاهای عمیق میتوان استفاده نمود.اگربرای فارم آب ازدریاویاکانال گرفته میشودبایداحتیاط شودکه آب به حوض ازطریق آبروداخل گرددودردهانه آبروحوض بایدکه جالی سیمی گرفته شود تاازدخول ماهی های گوشت خواروبعضی حیوانات مضرآبی جلوگیری به عمل اید. شما هم می تواند مطابق میل خودتان عمل کنید. شما میتوانید آنها را یکی از ساده ترین ماهیها برای نگهداری بدانید.

برای این منظور میتوانید از کاهو ، اسفناج ، برش های نازک خیار ، نخود فرنگی آب پز و … H آب این ماهی باید بین ۷٫۵-۸٫۵ باشد.دمای آن نیز باید در حدود ۲۰-۲۸درجه باشد.ماهیان دیسکی شکلی هستند که دهان و سر نسبتا کوچکی دارند.با بزرگ شدنشان بر گردی آنها افزوده می شود.اسکات های جوان از رنگ نسبتا براقی برخوردار هستند.طرفین بدن سبز-نقره ای و یا قهوه ای-نقره ای است و تمام لکه های سیاه رنگ بزرگی بر روی بدنشان دارند.رنگ باله ها بسیار متنوع است ولی هیچگاه بطور کامل رنگ به خود نمی گیرند.با شروع دوران بلوغ از گیرایی و جذابیت رنگ بدن آن کاسته می شود و رنگ بدن به نقره ای کدر متمایل می شود که نقطه های ساه بزرگی بر روی آن قرار دارد.در صورتی که در آب شور نگهداری شوند رنگ براق تر و زیباتری خواهند داشت…

قانغوزک سیاه آبی ازاینکه گیاه خور است به ماهی ها ضرری نمیرساند مگر لاروای آن سبب مضرت بزرگی به ماهی ها میشود . تغذیه ماهی اسکار در آکواریوم باید با انواع غذاهای خشک و منجمد دارای منابع پروتئینی بالا انجام گیرد. برای خشک کردن آب حوض جویچه ها در کف حوض نقش عمده دارد . پروتین برای انکشاف وزن بدن و انکشاف مغزمهم پنداشته میشودوماهی یک منبع عمده پروتین بشمارمیرود فلهذاماهی پروری یک عنصرعمده درتولید پروتین به شمارمیرود. همچنان ازطرف دیگرآلودگی منآبع آبی کشورباعث کمبودماهی پروری طبعی میشود . بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن آبی تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود.

ازانجائیکه باانکشاف تکنالوژی امروزی ومدرنیزه شدن وسائیل وتجهیزات سهولت رادرعرصه های مختلف زندگی بشرگذاشته که یکی ازان جمله فعالیت های ماهی پروری وبدست آوردن محصولات ماهی بصورت فنی ومسلکی ان است که درمدت زمان کوتاه اززمان تاسیس فارم های ماهی الی مارکتینگ Marketing وعرضه نمودن گوشت ماهی جهت مصرف بشرمیباشد. حوض ها به انواع واشکال مختلف اعمارمیگردد. میتوانیم فارم ماهی به مختلف اشکال هندسی احداث نمایم ولی بهترین شکل ان مستطیلی میباشد زیراکه مراقبت فارم و گرفتن ماهی قدری اسان میباشد.

ما در ابتدا در باغ ریاست زراعت یک فرام پرورش ماهی را به شکل آزمایشی ایجاد نموده و به تولید مثل ماهی می پردازیم؛ سپس از این فارم تخم و چوچه ماهی را به علاقمندان پرورش ماهی توزیع می کنیم. ساختن حوض های خامه ازجمله قدیمی ترین شکل ساختن حوض بوده که امروزدر جهان مروج نمیباشد. جای حاصل خیزومتناسب برای کامیآبی یک فارم ماهی ضامن پیشرفت وموفقیت میباشد ولی میتوانیم که زمین های جبه زار، بیکاره وبی حاصل راهم به فارم ماهی تبدیل نمائیم .

برای فارم ماهی زمین زرخیزوچرب مناسب است،قبل ازساختن فارم پرورش ماهی لازم است که نمونه خاک به لآبراتوارهای خاک شناسی تثبیت گردد.همچنان لازم است قبل ازانتخآب جای همرای مامورین فنی ماهی پروری مشوره صورت گیرد. اگر آب حوض توسط آب جوی و یا دریا پر میگردد درین صورت حوض صورت کامل توسط کندن کاری سطحه زمین جور میگردد. نوزادان ماهی اسکار تا روز دوم یا سوم بعد از خروج از تخم هیچ گونه حس شنوایی، بینایی و … تکثیر ماهی اسکار : اگر یک اسکار نر بالغ و یک اسکار ماده بالغ و مخزنی که به اندازه کافی بزرگ باشد در اختیار داشته باشید.

عقیده شخصی من این است که این قمار به سودش می ارزدف پس اگر آنقدر خوش شانس بوده اید که یک جفت اسکار را در محلی که تخم ریزی کرده اند داشته باشید، ایرادی ندارد که دست کم برای بار نخست اجازه دهید که والدین نقش خود را بازی نمایند. و وقتی که بچه ماهی ها هفته بحرانی نخست زندگی را پشت سر گذاشتند. و می توان در کنار آنها از غذاهای گوشتی خشک و غذاهای منجمد گوناگون هم استفاده نمود .اگر بچه اسکارها تحت یک برنامه موفق غذادهی قرار گیرند و فضای کافی برای رشد در اختیار آنها قرار داده شود.

که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند. 1. فیله ها را مزه دار کنید. نُقص ساختن این چنین حوض ها این است که دایم آب حوض گِل آلود میباشدوماهی به درستی ازغذاستفاده کرده نمیتواندوهمچنان ازاثرناپاکی ماهیان مریض میگردندوهمچنان خالی نمودن آب ازحوض های خام مشکل میباشد. آب حوض پاک وبدون گِل ولای باقی میماند. اگرخاک محل چسپنده باشد وبعدازفشاردادن به مثل گلوله باقی بماند درین نوع زمین آب به اندازه کافی ایستاده میماندوبرای فارم پرورش ماهی جای مناسب میباشد.

یک حوض به اندازه m1 × m1 × m1 متر درقسمت که میخواهیم فارم بسازیم ازآب پُرشودبعدازسپری شدن مدت زمان دیده شودکه آب درحوض ایستاده است یاخشک شده است،اگرآب حوض خشک شده باشدجای درست برای احداث فارم پرورش ماهی نمی باشد،اگرآب خشک نشده بود جای مناسب برای احداث فارم می باشد . افغانستان کشوری است محاط به خشکه و بدون دریا که نیاز ایجاد فارم های پرورش آبزی هایی همچون انواع ماهی ها و میگو برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردمش بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود.

از لحاظ وجود مواد معدنی و ویتامین ها، گوشت ماهی قزل آلا بسیار غنی بوده و از شرایط جذب بهتری برای انسان برخوردار می باشد. ازانجائیکه پروتین هاپایه واساس عضویت راتشکیل میدهدوبدون ان حیات ناممکن است وعلاوه بران ویتامین ها نیزموثریت خودرآبالای وجودبجامیگذارد ویکی ازمنآبع عمده انهاگوشت ماهی بشمارمیآید . عمده ماشین آلات خط تولید خوراک ماهی قزل آلای ما عبارت اند از: پلورایزر، میکسر، کاندیشنر، آر.تی.بی (پست-کاندیشنر)، اکسترودر، کولر و پکینگ. در ابتدا برای تولید مثل ماهی ها یک فارم ایجاد می شود. می توان ماهی سالمون را با سس گراولاکس نیز مرینیت کرد که برای مزه دار کردن ماهی سالمون با این روش به مواد زیر نیاز دارید.

یك كارشناس صنایع غذایی ماهی آزاد را سرشار از مواد معدنی برای مقابله با پیری دانست و گفت : ماهی آزاد سرشار از كلسیم، منیزیم، روی ، آهن، پتاسیم، فسفر، مس و سلنیوم است كه تمامی این تركیبات برای عملكرد خوب بدن ما لازم و ضروری هستند. اندازه یک فارم تجارتی در حدود 5 الی 10 جریب خوب است ازین کلان حوض به مشکل نگهداری میگردد. ماهی از حوض کلان در دوران ماه نومبر الی فروری گرفته میشود و به بازار عرضه میگردد. برای نگاهداری ماهی در حوض های بزرگ چوچه ماهی از هیچری (جای تولید نسل) و نرسری ها در ماه اپریل الی اگست خریده میشود و درحوض نگاه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید