هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم – دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

سعی کنید در هفته نیم کیلو تا یک کیلو وزن کم کنید. زمانی که به وزن متعادل رسیدید سعی کنید با رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش آن را حفظ کنید. اگر شما چاق بوده یا دچار اضافه وزن هستید تلاش کنید تدریجاً وزن خود را نیم کیلو تا یک کیلو در هفته کاهش دهید و آن را با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش حفظ نمایید. اگر شما یک الماس را می میخواهید به اشتباه از خریدن موزانایت منتفر خواهید شد در حالی که فکر می کردید یک معامله عالی را انجام داده اید.

این عنصر دارای رنگ سفیدخاکستری است و تراکم بسیار بالا، رسانا و شکلپذیر بودن از ویژگیهای با ارزش بهشمار میآید. درنتیجه، میتوان اینگونه استنباط کرد که تکثر شخصیتهای رمان امری ظاهری بهشمار میرود و این تنهایی به قدری عمیق است که هرکس در آینه بر خود میگرید و از فرط تنهایی منهدم میشود. درمان نارسایی کلیه بیشتر بر ممانعت از پیشرفت آسیب به کلیه تمرکز میکند که به وسیله کنترل عامل به وجود آورنده آن صورت میگیرد و تلاش میشود بیماری وخیمتر نگردد. کیسه صفرا مایعات گوارشی را که به آن مایع صفراوی گفته میشود در خود نگه داشته و آن را در روده کوچک ترشح میکند.

این آزمایشها شامل ایمینودیاستیک اسید (HIDA)، عکسبرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) یا کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک (ERCP) میشود. سنگهای صفراوی مشخص شده در آزمایش ERCP را میتوان در حین انجام این فرایند از بین برد. برای بدست آوردن بالاترین بازدهی در فرایند زنجیره ای شکافت هسته باید از اورانیوم ۲۳۵ استفاده کرد که هسته آن به سادگی شکافته میشود. اگر مشکل سنگ صفرا دارید، از جوشانده این گیاه به صورت روزانه استفاده کنید.

را در میان خنک ها مؤثرتر از بقیه یافته به همین جهت تقریباً در تمامی نسخه ها از آنها استفاده می کنم. از گیاه خار شیری یا خار مریم برای سمزدایی کبد، کلیه، مثانه و کیسه صفرا استفاده میشود. کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده باریک ریخته میشود . صفرا به طور عمده شامل اسیدهای صفراوی و کلسترول است که اولی همان وظیفه هضم چربی ها را به عهده دارد و دومی یعنی کلسترول به همراه برخی مواد دیگر از راه مدفوع دفع می شود؛ به عبارت دیگر، صفرا وظیفه تنظیم میزان کلسترول خون از طریق دفع گوارشی آن را هم به عهده دارد، جالب است که بدانید کبد روزانه نیم تا ۱/۵ لیتر صفرا تولید می کند.

کیسه صفرا یک ساختار گلابی شکل ، کیسه مانند است که در قسمت راست و بالای شکم قرار دارد و صفرا را در خود ذخیره می کند. وقتی به کمک عمل کیسه صفرا، کیسه صفرا شما برداشته شد جریان مایع صفرا به جای اینکه در کیسه صفرا ذخیره شود مستقیماً از کبد به روده کوچک ریخته میشود. بنابراین به همان دلیل که لازم نیست از افراد عادی و غیر بیمار، سونوگرافی به عمل آورد(با آنکه ممکن است بسیاری از آنها دارای سنگهای صفراوی باشند)؛ بیماری که علایم او کاملاً بهبود یافته است نیز به انجام سونوگرافی نیازی ندارد. بسیاری از افراد سنگ کیسه صفرا در مثانه خود دارند اما آنها هرگز آن را نمی دانند.

چه بسا بسیاری از انواع سنگ پا با جنس پامیس سفید و انواع پوزولانی از خارج کشور وارد میشود. فقط برخی از پیشرفته ترین دانشگاهها مانند دانشگاه معتبر “جان هاپ کینز” (Johns Hopkins University) در کشور آمریکا سنگ های کبدی را در کتابها و مقالات و پایگاههای اینترنتی خود توصیف می کنند. هدف از غنی سازی تولید اورانیومی است که دارای درصد بالایی از ایزوتوپ U۲۳۵ باشد. بیلیروبین ماده شیمیایی است که وقتی هموگلوبینهای قرمز خون شکسته میشود تولید میشوند. هگزافلوئورید اورانیوم که در صنعت با نام ساده هگز شناخته میشود ماده شیمیائی خورنده ایست که باید آنرا با احتیاط نگهداری و جابجا کرد.

مهمترین ماده ای که در این مسأله دخیل است، کلسترول است. آزمایشهایی با هدف بررسی وجود سنگ در مجراهای صفرا: استفاده از مادههای رنگی خاص (ماده حاجب یا ماده کنتراست زا) در آزمایش برای مشخص کردن مجراهای صفراوی در تصویر به پزشک کمک میکند تا تعیین کند که آیا سنگ انسدادی را به وجود آورده است یا خیر. این اتفاق مشکلی را برای اکثر بیماران ایجاد نمیکند، اما تقریباً یک درصد بیماران را دچار اسهال خفیف میکند.

جوشانده گیاه قاصدک برای درمان مشکلات صفرا و کبد گزینه گیاهی بسیار مناسبی است؛ نوشیدن عصاره و جوشانده گیاه قاصدک به دفع سنگ صفرا کمک میکند. گاهی هم سرمایه به معنی داشتههای درونی است؛ گزینهای که تنها به تلاش فردی بستگی دارد و هیچچیز نمیتواند آن را تهدید کند. کیسه صفرا یک عضو کوچک از بدن است که به شکل گلابی بوده و در سمت راست شکم درست در زیر کبد قرار دارد. همچنین بررسی ها نشان داده است که در زمان۰ بارداری، انقباض کیسه ی صفرا در پاسخ به یک وعده غذا، بسیار کند شده، این مسأله منجر به اختلال در تخلیه کیسه ی صفرا می شود.

تحقیقات نشان میدهد که بسیار از علائم بیماریهای کیسه صفرا با خوردن غذاهای مدرن غربی که کربوهیدرات و چربیهای اشباع زیادی دارند ایجاد میشود. آزمایش های استاندارد وجود سنگها را در کبد نشان نمی دهند و بیشتر پزشکان حتا اطلاع ندارند که اکثر این سنگها در کبد درست می شوند. اگر علائم و نشانههای وجود سنگهای صفراوی دیده شد شما میتوانید اقدامات درمانی را آغاز کنید اما بیشتر مردم که سنگ صفراوی دارند ولی علائم و نشانههایی در آنها دیده نمیشود نیازی به انجام اقدامات درمانی هم ندارند. کانی توپاز Topaz که در برخی از رگه های پگماتیتی (سنگ آذرین درونی) گرانیت مجموعه پلوتونیک کوه الوند دیده شده و آثار آن در جزیره هرمز ایران نیز یافت می شود یکی از کانی های سلیکاتی از خانواده سیلیس ها ست.

اگر در بافت میکرولیتیک بلورهای درشت کانیها نیز دیده شود به آن بافت میکرولیتیک پورفیریک میگویند. تا زمانی که مجرای صفراوی مسدود نشده باشد شما حتی متوجه نخواهید شد که این مواد وجود دارند، در صورت انسداد مجرای صفراوی شما درد را احساس خواهید کرد و سریعاً باید نسبت به درمان اقدام نمایید. آزمایشهایی برای عکسبرداری از کیسه صفرا:پزشک شما ممکن است اولتراسوند شکم و سی تی اسکن را تجویز نماید. سنگهای کلسترولی: شایعترین نوع سنگ کیسه صفرا به نام سنگ کلسترولی شناخته میشوند و اغلب زردرنگ هستند.

سنگهای کیسه صفرا مایعات گوارشی سختشده هستند که در کیسه صفرا شکل میگیرند. دستگاه صفراوی از مجاری کبدی، مجاری صفراوی مشترک و مجرای سیستیک کیسه صفرا تشکیل شده است. ۲- سنگهای رنگدانه ای یاپیگمانی: ۲۵ درصد سنگهای صفراوی را تشکیل می دهند. آسیب شدید یا عفونت کیسه صفرا، مجاری صفراوی یا کبد. برای برداشتن کیسه صفرا، با ایجاد چند سوراخ کوچک بر روی پوست عمل لاپاراسکوپی انجام می گیرد. جالب اینجاست که بر اساس منطق طب سنتی هم بلغم خلطی است که می تواند باعث کاهش حرکات دودی دستگاه گوارش(و از جمله کیسه صفرا و مجاری صفراوی) شود که این امر زمینه ساز تشکیل سنگ های صفراوی است، مضاف بر اینکه چنین فردی سطح بالاتری از کلسترول را هم در صفرای خود خواهد داشت.

زیبایی و مرغوبیت ممتاز سانرایز در سطحی بود که بر خلاف پیش بینی قیمتی پیش از ۱۱،۷ تا ۱۷،۵ میلیون دلاری، در نهایت تقریبا به دو برابر ارزش این برآورد به فروش رسید. به استناد منابع مهم و کلیدی طب سنتی شامل ابوعلی سینا ، رازی و ابو ریحان بیرونی برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده متنوع از گیاهان دارویی توصیه و نسخه داده شده است. بیمارانی که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند می توانند از داروهایی مانند اورسودیول و شنودیول نیز استفاده کنند.

عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی): از آنجا که سنگهای صفراوی مرتباً تشکیل میشوند، پزشک ممکن است برای از بین بردن سنگهای صفراوی به وسیله انجام یکعمل جراحی کیسه صفرای شما را بردارد. اما برداشتن سنگ از مثانه ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد. جراحی معروف Cholecystectomy (برداشتن کیسه صفرا) است که بیشتر شامل جراحی لاپاراسکوپی و کوله سیستکتومی باز است. لاپاروسکوپی بهترین روش برای جراحی سنگ کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضو کوچک و گلابی شکلی است که صفرا در آن ذخیره میشود.

درجه سختی آب از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین میشود. پیشنهاد میشود به علت نزدیکی ایران به افغانستان و پاکستان( کشورهای داراى منابع غنى از سنگهاى قيمتى و نيمه قيمتى) و پتانسیل زیاد نیروهای جوان وجویای کار، سرمایه گذاران دولتی بیش از گذشته روی صنعت تراش و فرآورى سنگهاى قيمتى متمرکز شوند. برخی عوامل مانند بارداری، سابقه خانوادگی در تجربه بیماری سنگ صفرا، افرادی که وزن زیادی را اخیرا کم کردهاند، کاهش وزن با سرعت زیاد و سپس افزایش وزن، مصرف داروهای ضد بارداری، بی تحرکی، افرادی که در رژیم غذایی خود چربی زیادی وجود دارد، سن بالای ۶۰ سال، افرادی که داروهای کاهش کلسترول خون مصرف میکنند، بیمارانی که علائم دیابت دارند، و افرادی که به طور مکرر با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم میکنند، میتوانند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری باشند.

یکی از پرکاربردترین سنگهای مرمریتی که در بازار سنگ وجود دارد، می توان به سنگ مرمریت باریجانی اشاره کرد. در میوههایی مانند لیموترش، لیموشیرین، پرتقال و خربزه سیترات وجود دارد. بسیار اهمیت دارد که فقط در آزمایشگاه گوهرشناسی و توسط کارشناس خبره امکان پذیر است. در صورت تردید می توانید مانند خیلی از افراد شکاک تعدادی از این سنگها را برای اثبات سنگ کبدی بودن آنها به آزمایشگاه بفرستید. افراد عادی که کلیههای سالمی دارند، در ۲۴ ساعت باید دست کم ۲ لیتر آب مصرف کنند. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که فقط کیسه ی صفرا سنگ می سازد امّا در حقیقت بیشتر سنگها در کبد ایجاد می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید