معرفی سنگ اوپال، خواص درمانی و کاربرد آن در جواهرات

زیبایی، تنوع رنگ و طرح سنگ مرمریت از جمله مهمترین ویژگی های آن به شمار می رود که در ادامه به آن اشاره میکنیم. مرمریت هرسین :نوعی سنگ دگرگون شده می باشد که با تبلور مجدد سنگ آهک به وجود می آید،مرمریت هرسین به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، یکی از سنگ های با ارزش میان سنگ های ساختمانی به شمار می رود. قیمت سنگ مرمریت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که معدن سنگ یکی از آیتمهای کلیدی است.به عنوان مثال برخی معادن به دلیل کیفیت بالای محصول تبدیل به یک برند شده است.از پارامترهای تاثیر گذار دیگر رنگ و شفافیت سنگ میباشد که یکنواختی و شفافیت بیشتر موجب افزایش قیمت میگردد.نداشتن رگههای ناخالصی و هوازدگی در سنگ یکی دیگر از پارامترهای تاثیر گذار قیمت سنگ می باشد.ابعاد سنگ مرمریت حاکی از توپری و استحکام بافت آن است به طوری که انواع مرغوبتر به دلیل یکنواختی بیشتر و نبود رگههای ناخالصی , قابلیت برش در ابعاد بزرگتر را دارند.یکی دیگر از پارامترهای تاثیر گذار قیمت سنگ مرمریت ضخامت سنگ میباشد که بالطبع ضخامت بیشتر باعث افزایش قیمت سنگ خواهد شد.نوع و کیفیت ساب و پولیش , جنس لقمهها و تعداد دفعات ساب موجب افزایش شفافیت و درخشندگی سنگ میگردد و قیمت سنگ را بالاتر میبرد.

نوع رزین یا اپوکسی ، استفاده از تکنولوژی UV ، دقت در برش و گونیا بودن سنگ ، میزان ساب و پولیش سنگ ، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی و حمل ونقل سنگ های مرمریت در قیمت سنگ های مرمریت تاثیر خواهد داشت . سنگ مرمریت از شبیه ترین سنگ ها به تراورتن هستند که راه تشخیص آنها برای افراد غیر متخصص از پشت سنگ (پشت قسمت ساب خورده) و تشخیص از عدم وجود خلل و فرج است.

یکی از نکات مهم محافظت پشت سنگ در مقابل رطوبت و نیز پاک کردن آلودگی ها از روی سطح سنگ های مرمریت میباشد که باید به آن توجه شود. با توجه به معادن فراوان داخل ایران، سنگ مرمریت را با قیمت مناسب و تنوع بسیار میتوان یافت. در مورد اینکه چه کسی یا کسانی حجرالاسود را در جایگاهش نهادند، اختلافنظر هست. امکان به وجود آمدن خراش در سطح سنگ های مرمریت وجود دارد و باید این نکته در تعیین محل استفاده مورد توجه قرار گیرد.

در برش قطعات یكسان برای كار بر روی یك طرح، در ابتدا از مرمریت تركیب شده با انواع دیگرسنگ استفاده می شود كه این امر به دلیل تركیبات زیبای رنگی مرمریت ها سهم بسزایی در خلق شگفتی و زیبایی كار دارند. این سنگ ها شامل مرمریت های سیاه، قرمز و زرد هستند كه اغلب بدون رگه می باشند و یا دارای رگه های نامحسوس هستند و می توانند طرح های زیبایی را به نمایش بگذارند. از ویژگی های خوب یک سنگ مرمریت مرغوب میتوان ، خطوط کم آهکی روی سطح آن را نام برد، هر چه این خطوط کمتر باشد ، سنگ مرمریت مقاوم تری پیش روی شما است .

هر ۱۵ دقیق ۱ بار این کار را برای ۸ بار تکرار کنید . اغلب مرمریت ها در اندازه های متوسط تا بزرگ كاربرد دارند و این ابعاد، زیبایی ها و طرح های بالقوه زیبای موجود در این سنگ را در معرض دید قرار می دهد. نحوه بوجود آمدن سنگ مرمریت چگونه است؟ سنگ مرمريت كه يك سنگ دگر گون شده بر پايه كربنات كلسيم بوده از كلسيت، دولوميت و كريستال ها تشكيل شده است. در کل سنگ این سنگ انتخاب بسیار مناسبی جهت فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد.همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم این سنگ ایده آل ترین انتخاب جهت استفاده در فضای داخلی است و از طرفی تنوع رنگ بالا و امکان پیاده سازی نقش ها بر روی این سنگ و ساب پذیری آن توانسته آن را از دیگر سنگ ها متمایز نماید.

سنگ پا یکی از محبوب ترین ابزار نظافت در بازار است که خواص زیادی دارد. سنگ مرمریت (Marble Stone) یکی از زیباترین سنگ های تزئینی است که با ویژگی های ظاهری و فیزیکی منحصربفرد خود کاربرد فراوانی در ساخت مصنوعات سنگی و ساختمان دارد. سنگ مرمریت سمیرم : از سنگ های ساختمانی قدیمی است که در صنعت ساخت و ساز از آن در ساختمان استفاده میگردیده است . چرا که در صورت انتخاب اشتباه شاهد شکسته شدن یا ترک در سنگ خواهید بود. این تغییر رنگ لزوماً نشانه تخریب سنگ نیست، چرا که گاهی موجب زیباتر شدن سنگ میشود. استفاده از سنگ مرمريت بيشتر در فضاهايي سرپوشيده و به دور از باران، نور خورشيد و تغيرات آب و هوايي طبيعي پيشنهاد ميشود چرا كه سنگ مرمريت توليد شده براي استفاده ساختماني، ميتواند با قرار گرفتن در فضاهاي روباز بر اثر تغيرات آب و هوايي مقاومت و يا ظاهر خود را از دست داده و میتوان تغيراتي در شكل ظاهري آن مانند شكستگي، ترك بر روي سطح بیرونی، تغير رنگ و يا رنگ پريدگي، خالی شدن خطوط آهکی مشاهده نمود.

از خصوصيات ظاهري سنگ مرمريت ميتوان گفت كه اصولا داراي خلل و فرج كمتري نسبت به سنگ تراورتن ميباشد و طيف رنگي بسيار زيادي را شامل ميشود كه ميتواند مورد استفاده براي صليقه هاي گوناگون قرار گیرد. شاید به آن دلیل كه فرد در اثر ایست قلبی یا كاهش سطح هشیاری كاملاً از دست رفته تلقی میشده و حال آنكه با تحریك لاشخوران و پرندگان به مانند یك شوك، هشیاری خود را باز یافته است. اُپال سیاه گرانبها دارای خواص درمانی کیست و تومور با بازیابی خاطرات نامحسوس و شروع دوباره است و فرد را در یافتن تجربیات منفی که از پیشرفت باز می دارد همیاری می کند.

ماسه سنگها ساختاری لایه لایه دارند و در تمام آنها رگهها را میتوان مشاهده کرد. سازمان جواهر شناسی آمریکا (GIA) سیستمی منطقی و ساده برای تفکیک رنگهای موجود در نگین های برلیان پیشنهاد کرده که با حروف D شروع و به X هاطمه می یابد. این قیمتها سنگ مرمر را به یکی از لوکس ترین و گرانترین گزینه ها برای اجرا در کف فضاهای ساختمانها تبدیل کرده است. دامنه تغییرات طول و عرض اسلب های مرمر ۲% و ضخامت آنها ۳% است و این محدود ها برای تایل های مرمر به ترتیب ۳% برای ابعاد و ۱% برای ضخامت می باشند.

عنصر مس رنگهای آبی واضح و زنده و ته رنگ فیروزه ای و سبز می شود، منگنز نیز وظیفه ایجاد ته رنگ قرمز تا بنفش را دارد. معمولاً این سنگ را به صورت تیشه ای یا سند بلاست یا بادبر استفاده میکنند که سطحی غیر براق دارد و کمترین ضخامت مورد استفاده در آنها نیز ۵/ ۲ سانتیمتر میباشد یکی از اشتباهات رایج در استفاده از سنگ مرمریت همین استفاده نامناسب آن در فضاهای خارجی است. سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر با زمینه رنگی سفید می باشد. در كارهای برجسته از سنگ هایی كه تك رنگ هستند و یا تغییر تونالیته بسیار كمی دارند، استفاده می شود.

هنوز هم در دیوار و بدنه آن آثار توپهای مراد خان چهارم نمایان است. دانههای تشکیل دهنده ماسه سنگها از حدود هفتاد میکرون تا چهار میلیمتر قابل مشاهده است که با درشت شدن دانهها به «کنگلومرا» تبدیل میشوند. بنابراین سنگهای مرمریت اگر در مکان هایی که در معرض انقباض و انبساط قرار میگیرند استفاده شوند، دچار خردگی میشوند. یکی از مهمترین عوامل در بکارگیری مرمریت انتخاب ضخامت مناسب برای کاربرد در بخش های ساختمان است.

ان سنگ نیز مانند جادئیت در ساخت مجسمه ها به کار می رود. با در نظر گرفتن سنگ هایی با ضریب جذب بالا، در اغلب موارد پوشش ظاهری آنها توسط ماده اشباع شده ای كه از خصوصیات مكانیكی، فیزیكی و زیبایی شناسی سنگ ها محافظت نماید، ضروری به نظر می رسد. همچنین این مورد در پوشش كف نیز كاربرد دارد، اگر چه در این مورد عرصه دید تا حدودی مایل و به هم فشرده است و زیبایی سنگ را محدود می سازد. سنگ قیمتی یشم را با نام انگلیسی Jade هم میشناسند. سیستم کریستالی یشم به صورت منوکلینیک و متراکم دانه ای است.

2. بازانیت ( Basanite ) : نوع سیاه و دانه ریز یشم سبز است که در کارولینای شمالی یافت می شود. زمرد در مقابل حرارت ضعیف است و ممکن است به خاطر گرما ترک بخورد. مرمر به عنوان یکی از انتخاب های همیشگی معماران، طراحان و هنرمندان در قرون مختلف بوده است. توپاز قهوه ای : توپاز در انواع رنگهای قهوه ای نیز وجود دارد . در حال حاضر گفتههایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه در ولایت پنجشیر یک مارکت بزرگ لاجورد ساخته شده و لاجورد بدخشان پس از استخراج غیر قانونی در کران منجان از مسیر مرزی میان بدخشان و پنجشیر در این منطقه به ولایت پنجشیر انتقال مییابد.

دیدگاهتان را بنویسید