مراقبتهای بعد از پیرسینگ گوش

علائم خراش یافتگی یا پارگی بافتها عبارتند از قرمزی، تورم و تاولهای مترشح. این قبیل مشکلات ممکن است پس از سوراخ کردن زبان آغاز شود که شایعترین آنها عبارتند از آنژین لودویگ (سلولیت به سرعت پیشرونده فضای سابمندیبولار است که با جابهجایی زبان به بالا و عقب همراه است و در بزرگسالان مبتلا به عفونتهای دندانی همزمان دیده میشود) و سلولیت دهان که منجر به اختلال در دندان، لثه و تورم دردناک در لثه به خصوص هنگام انجام عمل جویدن میشود.

عفونتهای مسری بر اثر واکنشهای آلرژیک به فلزات استفاده شده در سوراخ کردن بدن به وجود میآیند. مشکلات ناشی از اختلال در عصبها بر اثر سوراخ کردن عضوی از بدن نهتنها خطرناک است، بلکه میتواند تا پایان عمر، به عنوان خطری دائم برای سلامت بدن تلقی شود. نام قبلیه ی نز پرس از این کار برگرفته شده است، با این که پیرسینگ بینی در میان این قبلیه متداول نبوده است.

کشیدن لب ها با پیرسینگ آن ها و قرار دادن ورقه یا درپوش در آن ها در میان مردم ساکن منطقه ی مزوآمریکا قبل از ظهور کلمبیا و مردم آمریکای شمالی و همینطور قبلیه های ساکن شمال غرب آمریکا در کرانه ی اقیانوس آرام و آفریقا انجام می شده است. پیرسینگ و کشیدن لب در بعضی از قبلیه ها و فرهنگ های آفریقایی و آمریکایی یافت می شوند. از قرون وسطی در اروپا، یک باور خرافی مبنی بر این که پیرسینگ یک گوش باعث بهبود دید راه دور می شود باعث شد دریا نوردان و کاشفان این عمل را انجام دهند.

علاوه بر آلرژیهای عفونی، سوراخ کردن دارای عوارض غیرعفونی آلرژی تماسی درماتیت – یک اصطلاح کلی است که التهاب پوست را توصیف میکند- نیز میشود. پیرسینگ بینی نیز تاریخچه ای طولانی دارد. حدود ۲ تا ۵ روز پس از پیوند کاشت مو، می توان فعالیت های سبک مانند قدم زدن آهسته و فعالیت های روزمره را از سر گرفت، اما از خم شدن یا سرپا بودن طولانی مدت بپرهیزید. در قسمتهای مختلفی از بدن که سوراخ شده عوارضی همچون عدم تمایل به بهبود دیده میشود که بعد از سوراخ کردن مراقبتهای بسیار زیادی لازم است اما در موارد بسیار دیده شده است که فرد نمیتواند مراقبت صحیح از عضو سوراخ شده انجام دهد و همین موضوع باعث عدم بهبود یا طولانی شدن مدت بهبودی آن عضو میشود.

اما حالا سوراخ کردن بدن به روش امروزی نسبت به روش گذشتگان بسیار بحثبرانگیز است. به تازگی فلزات جدید از جنس استیل برای سوراخ کردن بدن ساخته شدهاند، اما حتی آنها نیز بهطور کامل عاری از نیکل- بیشترین عامل حساسیت- نیستند. پیرسینگ بینی توسط قبیله های عرب بادیه نشین در خاور میانه و مردم بربر و بجا در آفریقا و همینطور بومیان استرالیا نیز انجام می شده است. برخی دیگر از پیرسینگ های گوش نیز دارای طراحی به مانند گوشواره میخی هستند که بر روی گوش قرار می گیرند. همچنان که علاقه به سوراخ کردن بدن بیشتر میشود، مشکلات فیزیکی و بهداشتی مرتبط با این عمل نیز بیشترگزارش داده میشود.

درباره پیرسینگ بینی بیشتر بخوانید. دکتر امیر هوشنگ احسانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این مورد می گوید:حساسیت شایع ترین عارضه پیرسینگ است که بیشتر در هنگام استفاده از فلزات بدلی به ویژه کروم و نیکل به وجود می آید. پیرسینگ ناف طلا گوی ، ساخته شده از طلای ۱۸ عیار و کاملاً دست ساز می باشد. در تلمود (تراکتیت شابات 64آ)، ممکن است اشاره ای به پیرسینگ ناحیه تناسلی در پروبیشن رو به روی کوماز اشاره شده باشد. راشی، مفسر فرانسوی تلمود که در قرون وسطی زندگی می کرد کوماز را به عنوان سوراخی حاکی از پاکدامنی برای زنان عنوان کرده است.

تکامل کامل در عمل کاشت مو طی دو مرحله صورت می گیرد که کاشت مو به روش SUT این امکان را به نحو احسن برای شما فراهم خواهد آورد. نکته مهم این است که این عوارض ایجاد شده دلایل علمی روشنی دارد؛ مثلاً روش کاشت مو با بدن بیمار سازگاری نداشته باشد، بیمار نکات بهداشتی را قبل و بعد از عمل رعایت نکرده یا کاشت مو توسط کادر متخصص و حرفهای صورت نگرفته است. خراش یا پارگی بافتها معمولا خطر آسیب دیدگی را با خود به همراه دارد که روی بیمار اثرات روحی و روانی منفی به جای میگذارد.

معمولا افراد، این زخمها و کلوئیدهای اطراف نقاط سوراخ شده را با جوش اشتباه گرفته و میخواهند آنها را بترکانند ولی این کار منجر به بیماریهای باکتریایی بسیار دردناکی میشود. بیشتر این عفونتها در سوراخ کردن زبان و ناف میتواند باکتریهای کوچک بیماریهای هپاتیت B و C را پرورش دهند که در نهایت میتوانند منجر به مرگ شوند. گزارش شده است که بیماران مبتلا به دیابت و بیماریهای پوستی بیشتر ممکن است بر اثر این باکتریها گرفتار بیمارهای عفونی شوند. هر سوراخ کردنی زمانی معمول برای بهبودی دارد که بر اثر استفاده از روشهای ناایمن برای سوراخ کردن میتواند طولانیتر نیز شود.

این عوارض نه تنها برای روشهای سنتی سوراخ کردن بدن گزارش شدهاند بلکه برای روشهای غیر سنتی و مدرن نیز وجود دارند. به محض خروج از منزل نیز ديگر هيچگاه شما را نخواهند ديد تا پاسخگو باشند. به عنوان مثال، طبق گفته ی همکار مالوی، جیم وارد، ماولی ادعا می کند که پیرسینگ ناف در میان طبقه ی اشراف در مصر باستان محبوب بوده و در تندیس های مصری به تصویر کشیده شده است، این ادعا بسیار تکرار شده است. این قسمت از سر، در اکثر مردان هرگز دچار طاسی نمی­شود؛ چون در برابر اثرات مخرب هورمون تستوسترون که علت ریزش موی ژنتیکی در مردان است، مقاوم خواهد بود.

یکی از رایجترین اثرات آلرژیک سوراخ کردن بدن لنفوسیت پوست (سیستم ایمنی پوست) است. از آنجاکه سوراخ کردن عضوهای حساسی همچون زبان، ناف، بینی و گوش زمان زیادی برای بهبود طلب میکند، کوتاهی در نگهداری و مراقبت از آنها باعث ضعف در سیستم ایمنی میشود. این سوراخ کم کم و از دوران کودکی بزرگ تر می شده و قطر آن تا چند اینچ می رسیده است تا حدی که باعث انسداد فک می شده است.

دیدگاهتان را بنویسید