قرص ژلوفن چه کاربردها و چه عوارضی دارد؟

کپسول ژلاتینی ژلوفن و قرص بروفن هر دو یک ماده را به بدن میرسانند، بنابراین تفاوت اساسی با یکدیگر ندارند. یکی از رایجترین داروها که بسیاری از افراد با احساس درد در هر نقطه از بدن به سراغ آن میروند، ایبوپروفن است. درد به عنوان یک احساس ناخوشایند در طول زندگی افراد و به ویژه به همراه اضطراب برای بیمار در درمانهای دندانپزشکی ایجاد میشود و نیاز به توجه مناسب دارد.(2و1) درد و اضطراب مرتبط با استرس میتوانند منجربه مشکلاتی از جمله سنکوپ شوند.(4و3)بنابراین کنترل درد یک وظیفه مهم در روند درمانی می باشد. در صورتی که ابروهایی ضخیم و پر دارید، دیگر نیاز به پر کردن با مداد و یا پودر ندارید، بلکه می توانید با یک سایه به رنگ قهوه ای، باز بسته به رنگ ابروی خود استفاده نمایید. ژل لوبریکانت پاورمن به رنگ سبز است که البته این برند ژل های دیگری از جمله ژل تاخیری، ژل گرم کننده و ژل تنگ کننده هم تولید می کند. در پایان پیش از تصمیم مبنی بر خرید ژل روان کننده ایموشن زرد رنگ در نظر داشته باشید که متناسب با نیاز خود از این محصول استفاده به عمل آورید تا در صورتی که شما می توانید از این محصول نیاز خود را برطرف نمایید، بتوانید آن را مورد سفارش قرار دهید تا به این ترتیب با حفظ احتیاط های اولیه و مراقبت های لازم بتوانید از محصول خریداری شده خویش به خوبی استفاده کنید.

در آلمان نیز کپسولهای 600mg و 800mg با نسخه فروخته میشود، در حالیکه قرصهای 400mg نیاز به نسخه ندارد. بروفن در ایران به شکل قرصهای ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیگرمی موجود است. میزان خطر مصرف ایبوپروفن در بارداری به روشنی مشخص نیست اما به زنان باردار توصیه میشود که از مصرف این دارو خودداری کنند. ایبوپروفن در چهار فرم خوراکی، تزریق وریدی، داروی موضعی (پماد) و مقعدی (شیاف) موجود است. احتمال بروز واکنشهای آلرژیک مانند آنافیلاکسی با مصرف ایبوپروفن وجود دارد. مدت تأثیر آن با توجه به مقدار از ۴ تا ۸ ساعت متغیر است. ماندگاری و تأثیر ژل تزریقی میتواند به نوع محصول مورد استفاده، ناحیه مورد نظر جهت درمان و شرایط سنی و بدنی بیمار وابسته باشد. تأثیر ضدالتهابی ایبوپروفن، کمتر از سایر ضدالتهابهای غیر استروئیدی است اما نحوهٔ عملکرد آن، مشابه آنها بوده و با مهار تولید پروستاگلندینها باعث کاهش فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز میشود. درد ناشی از درمان کانال ریشه دندان میتواند در حین یا بعد از درمان رخ دهد.(6و5) از عوامل درد پس از درمان کانال ریشه، میتوان به فاکتورهای وابسته به درمان، وابسته به میزبان، فاکتورهای سیستمیک، وجود محرکهایی در کانال ریشه و وضعیت بافت پری آپیکال اشاره کرد.(7و6) برخی دیگر از محققین عواملی از جمله میزان پرکردگی کانال، اکلوژن یا سیل تاجی را با درد پس از درمان مرتبط دانسته اند.(9و8) با این وجود درد پیش از درمان تنها عامل پیشبینیکننده اثبات شده درد پس از درمان کانال ریشه میباشد.(10)با توجه به میزان بالاتر آنزیم سیکلواکسیژنار-2 در پالپ ملتهب نسبت به پالپ سالم،(11) داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) به عنوان داروی ضددرد مکمل برای بیماران دچار درد دندانی تجویز میگردد.(13و12) با این حال مشکلات گوارشی ناشی از مهار ترشح پروستاگلاندین محافظتکننده مخاط از جمله عوارض جانبی ذکر شده برای NSAIDهای غیراختصاصی می باشد.(14)ژلوفن (Ibuprofen 400 میلیگرم) از مشتقات پروپیونیک اسید و از این خانواده دارویی میباشد که از آن برای تسکین دردهای ضعیف تا متوسط، التهاب پس از جراحی و دردهای دندانی استفاده میشود.

مطالعه حاضر با هدف مقایسه و بررسی اثربخشی پیشدرمانی دو داروی ژلوفن و ادویل در تسکین درد پس از درمان کانال ریشه دندان انجام گردید. از دیگر مزایای آن اثربخشی بالا و سریع و همچنین برابری آن با Advil (Ibuprofen200 میلیگرم) در تست انحلال مقایسهای میباشد.(16و15)مطالعات مختلفی به کاربرد مسکنها در کاهش دردهای دندانی پس از درمان کانال ریشه پرداخته اند،(20-17) همچنین در برخی مطالعات و کتابها نیز به کاربرد پیشدرمانی مسکنها جهت کاهش درد متعاقب درمان پرداخته شده است،(20و10) با این حال استفاده پیشدرمانی از مسکنها همچنان مورد بحث و تناقض میباشد. میتوان دو بار در روز از ژل های بهداشتی استفاده کرد، بهتر است در مورد تعداد دفعات استفاده با پزشک خود مشورت کنید. ژلاتين در صنايعي نظير چسب سازي ، صنايع نظامي ، ساخت كاغذ اسكناس ، رطوبت گير و غيره كاربرد دارد. ژل لب انواع مختلفی دارد و برای تزریق ژل لب ممکن است با انواع زیادی از آن روبرو شوید و برای انتخاب آن دچار تردید بشوید. در این روش به دلیل قابلکنترل بودن مقدار ژل تزریقی، پزشک تسلط بهتری روی میزان تزریق و اندازه حجم لب دارد. این دارو همچنین در درمان پریکاردیت و مجرای شریانی باز تجویز میشود.

با تجویز پزشک حد نهایی مصرف روزانه ممکن است تا ۳۲۰۰ م. دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها 2015-2020 توصیه می کند که بزرگسالان بسته به سن و جنس خود هر روز 46-56 گرم پروتئین یا 10-35٪ از کالری روزانه خود را مصرف کنند. این روش باعث افزایش حجم لب ها می شود و به لیفت و بالا کشیده شدن لب بالا و پایین کشیده شدن لب پایین کمک می کند. آب آلوئه ورا همچنین می تواند در حفظ لثه ها کمک کند. گیاه آلوئه ورا می­تواند برای داشتن پوستی شاداب و زیبا بسیار موثر باشد. دوقاشق عذاخوری ماست و دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را مخلوط کرده و روی سر بمالید. نوشیدن آب آلوئه ورا ممکن است به کاهش میزان و ظهور آکنه کمک کند.همچنین ممکن است باعث کاهش موارد سخت پوستی مانند پسوریازیس و درماتیت شود.آلوئه ورا یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی است که ممکن است برای محافظت از پوست شما مفید باشد.ترکیبات مهم در آلوئه ورا همچنین نشان داده شده است که خنثی کردن اثرات اشعه ماوراء بنفش (UV)، ترمیم پوست خود از آسیب های موجود در UV، و کمک به جلوگیری از خطوط و چین و چروک های زیبا از کارهای این گیاه است.

دیدگاهتان را بنویسید