سنگ کلیه – Kidney Stone

این روش دوام نداشته و با خراش دادن روی سطح سنگ قابل تشخیص است. روش درمان سنگ کلیه با توجه به نوع سنگ انتخاب می شود. از سایر خطرات سنگ کیسه صفرا می توان به: زردی پوست یا چشم، عفونت کیسه صفرا، عفونت خونی، سپسیس، عفونت مجاری صفراوی، التهاب پانکراس و سرطان کیسه صفرا اشاره کرد. مقدار بالای فلاونوئیدها، آنتیاکسیدانها و آنزیمهای این نوشیدنی به حل شدن رسوبات و پیشگیری از تشکیل سنگهای صفراوی کمک میکند و کبد و کیسه صفرا را بهطور موثری تمیز خواهد کرد.

از عوامل معمول دیگر سنگ صفرا می توان به: حالت تهوع، استفراغ، ادرار با رنگ تیره، دلدردهای زیاد، مدفوع به رنگ خاک رس، اسهال، آروغ زدن و همچنین سوء هاضمه اشاره کرد. روش ERC: در این روش مشکلات مجاری صفراوی و پانکراس، با استفاده از اشعه ایکس و دوربین بررسی و مشاهده می شود. در صورت احساس تهوع، استفراغ، تب، لرز یا خون در ادرار همراه با درد مداوم فوراً به اورژانس مراجعه کرده و با اورولوژیست مشورت کنید. وجود سنگ در کیسه صفرا ممکن است درد نداشته باشد ولی دردی که افراد احساس میکنند به دلیل جلوگیری از حرکت مایع صفرا، توسط سنگهای تشکیل شده در کیسه صفرا میباشد.

بنابراین شانس تشکیل سنگ صفرا در افرادی با سابقه کم خونی، نسبت به افراد عادی بیشتر است. افراد سفید پوست نسبت به افراد سیاه پوست بیشتر به سنگ کلیه مبتلا می شوند. به دلیل همین ناپاکی بیش از حد، تراش الماس سیاه دشوار است و نیاز به دقت فراوان دارد.کربنادو نخستین بار در سال 1843 در اندازه های مختلف در ذخایر آبرفتی برزیل کشف شد و تا سال 1846، پس از استخراج، به عنوان باطله دور انداخته می شد!

سنگهای سخت با رنگهای سیاه و قهوهای نیز در این زمان تشکیل میشود. اگر مقدار بیلی روبین بیش از حد نیاز باشد، کیسه صفرا نمیتواند آن را تجزیه کند و در این صورت، تشکیل سنگهای صفراوی رنگدانه ای اتفاق میافتد. در برخی مواقع از جمله: آسیبهای کبدی و همچنین اختلالات خونی، باعث میشود که میزان بیلی روبین تولید شده بسیار افزایش یابد. باید پاسخ دهیم که در صورت مراجعه به موقع به پزشک و ماندن طولانی مدت سنگ در کیسه صفرا، عوارض خطرناکی فرد را تهدید می کند. در خلال عمل هضم، صفرا از طریق مجاری صفرا از کیسه صفرا به درون بخش پایینی سیستم گوارش تخلیه می شود تا به تجزیه چربی ها کمک کند.

ولی توصیه می شود که در صورت مشاهده علائم و دردهای شدید، حتما باید برای تشخیص و درمان سنگ صفرا به پزشک مراجعه نمایید. توصیه می شود افرادی که بیشتر در معرض سنگ کیسه صفرا قرار دارند مانند: زنان، افراد چاق، افراد سالخورده، افرادی با سابقه خانوادگی این بیماری و سایر افراد، سعی کنند که رژیم غذایی خود را رعایت نمایند، مثلا از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنند، ورزشهای مناسب برای کاهش وزن انجام دهند، هیچ وقت از داروهایی که باعث کاهش زیاد وزن در مدت کوتاه میشود استفاده نکنند. توجه داشته باشید که در صورت داشتن علائم مربوط به سنگ کیسه صفرا، حتما به پزشک مراجعه کنید و تا تشخیص قطعی بیماری پیگیری های لازم را انجام دهید تا از عوارض خطرناک این بیماری در امان باشید.

رصدخانه نوترینوی سادبری در انتاریو از ۱۰۰۰ تن دوتریوم اکسید استفاده میکند. کیسه صفرا در زیر کبد قرار دارد، با ذخیره کردن مایع صفراوی به هضم غذا کمک میکند. ابتدا پزشک معاینه بدنی را انجام می دهد که در این رابطه رنگ پوست و چشمها را بررسی مینماید. جراحی درمان معمول سنگ صفرایی است که بیمار را دچار علائم و عوارض کرده باشد، این جراحی اصطلاحاً کولهسیستکتومی گفته میشود. این عمل بسیار راحت است و نهایتا تا یک روز بعد از جراحی فرد از بیمارستان مرخص میشود. سنگ کیسه صفرا در اندازه های مختلفی وجود دارد و می تواند به کوچکی یک شن و یا به بزرگی یک توپ گلف باشد.

٣- در بزمان واقع در استان سیستان و بلوچستان، گرانیتی وجود دارد که دارای دانه ھای زیرکن می باشد. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند. وجود میزان بیش از حد کلسترول در کیسه صفرا: وجود بیش از حد کلسترول در کیسه صفرا، سنگهایی با رنگ زرد در این عضو ایجاد میکند. تالک در رنگ سازی : نرمی, ضریب پخش مناسب, خنثی بودن pH و وزن مخصوص کم باعث شده تا در حدود 9 درصد از talc استحصال شده در جهان برای تولید رنگ مورد استفاده قرار گیرد. ۳- معدن الماس «اوداچنی» نیز مانند جوبلی در منطقه یاکوتیا در روسیه قرار دارد و سومین معدن ثبت شده بزرگ دنیا می باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه هاروارد در رابطه با تشکیل سنگ صفرا، به طور معمول ۸۰ درصد سنگ های کیسه صفرا از کلسترول تشکیل شده اند و ۲۰ درصد باقی مانده از ترکیبات بیلی روبین و نمکهای کلسیمی است. انجام آزمایش خون: آزمایش خون برای چک کردن میزان بیلی روبین خون انجام می شود. آزمایش خون – آزمایش خون ممکن است به دنبال نشانه هایی از عفونت یا انسداد و یا برای رد بیماری های دیگر درخواست شود. در صورت داشتن این علائم به مدت ۱ تا ۲ ساعت باید در اسرع وقت برای تشخیص بیماری به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از این سنگ موفقیت در قدرت به دنبال دارد و باعث دور ماندن از افکار شیطانی و افکار منفی می شود . در این تحقیق ما به دنبال تعیین فلور میکروبی صفرا در بیماران مبتلا به التهاب حاد و مزمن کیسه صفرا بودیم تا با انجام تعیین حساسیت آنتی بیوتیکی بتوان آنتی بیوتیک مناسب جهت درمان عفونت قبل از عمل را به کار برد. در بیماران با چاقی مرضی که دچار سنگهای علامتدار کیسه صفرا هستند، انجام همزمان اسلیو گاسترکتومی و کله سیستکتومی لاپاروسکوپیک در یک جلسه برای درمان چاقی و سنگ کیسه صفرا انجام پذیر است. در واقع به دلیل یک سری عوامل مختلف ممکن است که در کیسه صفرا سنگ تشکیل شود که مهمترین دلیل تشکیل سنگ کیسه صفرا، وجود میزان زیادی کلسترول در کیسه صفرا است.

سنگ کیسه صفرا باعث اختلال در عملکرد آن میشود. اگر چه معمولاً بیش از ۳-۲ روز و آن هم روزی ۲-۱ بار ضرورت پیدا نمی کند. توپاز در حالت طبیعی خود معمولاً شفاف و بیرنگ است. مجرای کبدی راست معمولاً سیر عمودی دارد و نسبت به مجرای کبدی سمت چپ بیشتر در معرض تغییرات کالبدی است. کولسیستیت حاد داری علائمی است که عبارتند از: دردهای شدید در وسطهای کمر و قسمتهای فوقانی معده، کاهش اشتها، درد، لرز، تهوع و استفراغ. کاهش وزن زیاد در زمان کوتاه هم منجر به تشکیل سنگ کیسه صفرا میشود.

در این میان انواع سنگ های زینتی کهربا که در داخل خود حشره یا جانوری مربوط به دوره های قدیمی تر وجود دارد گرانبها و قیمتی تر هستند. جیدایت تجارتی (At The Kyauk) : که در حکاکی در نگین گردنبند یا اشیا زینتی کاربرد دارد. کشت مایع در عرض یک ساعت پس از گرفتن نمونه انجام شد. همانطور که می دانید تشکیل سنگ های طبیعی آن هم تراورتن سفید، هزاران سال به طول می انجامد و اینطور نیست که هر یک از صفحات سنگ با یکدیگر شباهت داشته باشند. دلیل تجمع این ترکیبات و تشکیل سنگ کیسه صفرا هنوز به طور دقیق مشخص نیست ولی فرضیههای مختلفی در این رابطه وجود دارد و در حال بررسی است.

در این جراحی ۳ تا ۴ برش در شکم فرد ایجاد میشود، سپس دستگاههای مختلفی وارد شکم شده و با دقت کیسه صفرا را خارج مینمایند. وجود باکتری در طول مدت التهاب کیسه صفرا ثابت شده و روشن شده که طولانیتر شدن التهاب، ممکن است بر میزان عفونت بعد از عمل جراحی تأثیر بگذارد. امروزه قوانین و استانداردهای سختگیرانهای در مورد آن وجود دارد. شخص دیگری را در استفاه از آن شریک نکنید. در این نوع عمل، کیسه صفرا با دستگاه لیزر یا الکتروکوتر قطع میشود. دکتر روازاده از افرادی است که با استفاده از علم طب سنتی درمانهایی را برای برطرف کردن سنگ صفرا پیشنهاد کرده است، از جمله پیشنهادهای ایشان استفاده از گل گیاه نسترن میباشد.

با توجه به اینکه دکتر روازاده تخصصی در زمینه بیماریهای داخلی ندارند بهتر است با دقت بیشتر نسبت به مصرف این داروها اقدام نمایید و برای درمان سنگ کیسه صفرا به متخصصین داخلی و جراحهای متخصص مراجعه کنید. برای جلوگیری از به وجود آمدن این عوارض افراد باید برای درمان بیماری خود، سریعتر اقدام نمایند و نگذارند که سنگ در کیسه صفرا باعث التهاب و تورم شود. که فرد در ایجاد آنها نقشی ندارد، فقط میتواند به صورت دورهای بدن خود را چک کند تا به این بیماری مبتلا نشود. سوالی است که برای اکثر افراد که دارای سنگ صفرا هستند، پیش می آید، باید توجه شود که عمل کیسه صفرا، اگر برای فردی عوارض داشته باشد، پزشک تا درمان سایر بیماری های فرد، از طریق وصل کردن لوله به کیسه صفرا بیمار، تخلیه کیسه صفرا را انجام میدهد تا شرایط برای جراحی فراهم شود.

استفاد از برگ مو می تواند به درمان سنگ های کوچک کمک کند و باعث خارج شدن سنگ از طریق مثانه شود. ۷- شستن بدن حین استحمام با آب سخت سبب میگردد قشری از نمکهای نامحلول روی پوست و موهای بدن رسوب کند. هر روز ۲ قاشق غذاخوری آب ترب کوهی بنوشید. هر چه رنگ سنگ تیرهتر باشد، قیمت بالاتری دارد. گونه ھای زیرکن بی رنگ گاھی به اسم برلیان ماتارا به بازار فرستاده می شود. تورمالین قرمز در معادن ماداگاسکار، افغانستان و برزیل یافت می شود و ویژگی بارز آنها رنگ بی نظیر خود است و به شفافیت اهمیت چندانی داده نمی شود.

بر اساس یافتههای دانشگاه دستگاه گوارش کشور آمریکا، ۸۰ درصد افراد دارای سنگ در کیسه صفرا هیچ گونه علائمی ندارند که به این نوع سنگ صفرای خاموش گفته میشود. تقریبا در ۱ تا ۳ درصد از افراد دارای سنگ صفراوی، ممکن است کولسیستیت حاد به وجود بیاید. مصرف چربی های اشباع شده و موجود در گوشت ها، کره ها و سایر فرآورده های حیوانی می تواند با حملات سنگ کیسه صفرا ارتباط داشته باشد. وعده های غذایی خود را با سبزیجات و ادویه جات تزیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید