سفرنامه ایران از اولیا چلبی/بخش سوم: مراغه، اردبیل و ایروان – ویکیکتاب

در کشورهای برزیل، مکزیک، ایالات متحده امریکا، گواتمالا، هندوراس، اندونزی و جمهوری چک نیز اوپال استخراج میشود. لذا شاهد صادرات گسترده و بسیار پر رونقی از انواع سنگ اوپال توسط برترین و مجهز ترین مرکز صادرات سنگ های طبیعی یعنی همین مرکز که در فروش داخلی این محصول نیز کارنامه درخشانی را از خود به جای گذاشته است، می باشیم. راف اولیه این الماس در سال 2015 رکورد دار دومین الماس بزرگ جهان بود که همانطور که در ابتدای مقال گفتیم در سال 2019 این رکورد اندازه شکسته شد.

امروزه استانداردهای سخت گیرانه ای از سوی موسسات بزرگ جواهرسازی برای تراش برلیان وضع شده است. این دانه متبلور کربن سخت ترین ماده جهان است و به مانند تفلون در مجاورت هوا، روانی طبیعی فوق العاده ای دارد. این ماده مقاومت را به آرامی حل میکند، پترنهای قدیمی ناراحتی را از بین میبرد و راه را برای نشاط و سلامتی باز میکند. IF: یک الماس بدون ترک داخلی اما دارای ترک سطحی میباشد که میتوان با پولیش آنها را از بین برد. در اکثر کشورهای مطرح دنیا که سهمی در تجارت این نوع از مواد معدنی دارند، فعالیت­های اکتشافی و معدنکاری این گروه از سنگ­ها نیز رونق دارد؛ مگر الماس که به­لحاظ بیشترین ارزش افزوده پس از تراش و فرآوری، بدون توجه به معدنکاری نیز توجیه اقتصادی خوبی دارد، مانند اسرائیل و بلژیک که در بالاترین سطح تجارت الماس مطرح بوده و اولین کشورهای وارد کننده سنگ خام و اولین صادر کننده­های الماس کار شده یا برلیان می­باشند.

VS1-VS2: اگر یک فرد باتجربه بتواند با یک میکروسکوپ با بزرگنمایی 10 برابر، ترک الماس را در مدت زمانی در حدود 10 ثانیه تشخیص دهد، الماس مورد نظر در این گروه قرار میگیرد. یک الماس با وزن 1.33 را در نظر بگیرید، وزن این الماس یک قیراط و 33 سوت میباشد. در غیر این صورت سنگ تولید شده از کیفیت و زیبایی خاصی برخوردار نخواهد بود. برای خرید هر کالا بهتر است علاوه بر قیمت مناسب و کیفیت مطلوب، نحوه ارائه خدمات بهتر از سوی فروشنده را نیز مدنظر داشته باشیم و به تولیدکنندگان و فروشندگانی مراجعه کنیم که به آنها اعتماد داریم.

در افرادی که مکمل کلسیم را با شکم خالی مصرف میکنند احتمال تشکیل سنگ کلیه افزایش پیدا میکند. عارضههای رودهای: ابتلا به آن دسته از عارضههای رودهای، مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی که باعث اسهال میشود یا جراحیهایی مانند جراحی بای پس معده را ضروری میسازد، خطر تشکیل سنگ کلیههای اگزالات کلسیم را افزایش میدهد. همچنین اگر بخواهیم بدانیم که طلا در طبیعت چگونه و در چه جاهایی یافت میشود، بایستی نحوه و مکان تشکیل آن را بدانیم. تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک اقدام جانانه برای افزایش این دو سرمایه است. این عمل بارها و بارها توسط سانتریفوژهای متعددی كه بطور سری به یكدیگر متصل میشوند تكرار میشود تا جایی كه اورانیوم ۲۳۵ با درصد خلوص مورد نیاز بدست آید.

با توجه به نیاز خود میتوانید نوع نژاد و مهره مار خودتان را انتخاب کرده و اقدام به خریداری نمایید. در موقع خرید به اصل بودن سنگ مهره ها توجه داشته باشید. اکثر تکتایت ها قطری به اندازه چند سانتی متر دارند و به رنگ های سیاه ، قهوه ای، سبز و یا خاکستری دیده می شوند. اکثر افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا، به هیچ وجه علائمی را تجربه نمی کنند. پزشک از لولهای نازک و انعطافپذیر برای یافتن و حذف سنگ استفاده میکند و هیچ برشی در پوست ایجاد نمیشود. در اواخر دهه 1980 تورمالین هایی با رنگ آبی تا سبز از معدن Paraiba برزیل توسط Heitor Dimas Barbosa کشف شد که رنگ آن شبیه لامپ های زئون بوده و در هیچ سنگ جواهری دیگری نمونه این رنگ موجود نمی باشد.

البته الماس سیاه دیگری نیز با نام اورلو Black Orlov نیز با وزن 67.5 قیراط وجود دارد که گفته شده در قرن 19هم توسط یک پسر جوان از چشم یک بت به عنوان خدای هندو (برهما) درآورده است که پس از آن تمام راهبان وی را نفرین کردند ولی درنهایت این شخص پولدار و خوشبخت زندگی خود را ادامه داد! با توضیحاتی که در این مقاله در خصوص سنگ تراورتن سفید مصنوعی داده ایم، پیشنهاد می کنیم که اگر قصد خریداری سنگ برای نمای ساختمان خود دارید، حتماً در خصوص این سنگ مصنوعی نیز تحقیق کنید.

ترازویی که با آن وزن الماس را اندازه گیری میکنند بسیار دقیق و تا هزارم قیراط را نشان میدهد. چاق بودن : شاخص توده بدنی بالا (BMI)، اندازه دور کمر و افزایش وزن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه ارتباط دارد. کالاساخت 2 نوع رزین برای سنگ های آنتیک خود دارد که در ویدیو زیر همکارم آن را به طور مفصل و با تست بر روی یک سنگ آنتیک به خوبی برای شما عزیزان به نمایش گذاشته است. محراب اصلی سنگی این مسجد که دارای دو ستون تزئینی زیبا بوده و از جنس مرمر است اکنون در میان تالار مرکزی گنجینه اسلامی موزه ملی ایران، نماینده نمایش فضای معنوی مساجد ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی است.

در برزیل غالبا این کانی از نوع آفریقایی تیره تر بوده و می توانند چند رنگی شدیدی را نمایش دهند. SI1-SI2: اگر یک فرد عادی بتواند با یک میکروسکوپ با بزرگنمایی 10 برابر، ترک الماس را مشاهده کند، این الماس از نظر شفافیت در این گروه قرار میگیرد. در جواهر سازی دو گروه از کانی ها استفاده می شوند. یکی از محدودیت های سنگ شکن برون اندامی، عدم توانایی در خارج سازی کامل سنگ های قسمت تحتانی کلیه است. یکی دیگر از بزرگترین الماس هیا سیاه جهان با نام Korloff Noir با وزن 88 قیراط است که قبل از تراش 421 قیراط بوده است.

جنس سنگ و فراوری های سنگ نسبت به کاربرد در یکی از این دو حالت تغییر میکند. این سنگ شگفت انگیز به سوئیس منتقل و توسط ماهرترین جواهرساز دنیا به نام “Fawaz Gruosi” به سبک امپراتوری مغول هندی تراش و روی رکابی از جنس طلا با 702 عدد الماس ریز معادل 37 قیراط سوار و مزین شده است. اگر چه متریال ساخت برلیان یک سنگ طبیعی است ولی نام کانی همان الماس است. متریال اصلی سنگ الماس چیزی نیست جز کربن! اتم های کربن در ساختار مسطح و با زوایای 120 درجه ساتیگراد قرار گرفتند.

این کانی های زیبا با درجه خلوص مختلف در طبیعت یافت می شوند. این دسته از الماسها در طبیعت بسیار کمیاب میباشند. این نوع الماسها 50 تا 60 درصد زیر قیمت جدول راپاپورت قیمت گذاری میشوند. در نحوه قیمت گذاری الماس اینکه الماس طبیعی است یا مصنوعی اهمیت زیادی دارد. تشخیص سنگ های قیمتی اصل از تقلبی موقع خرید اهمیت زیادی دارد. در دین اسلام روایات و احادیث زیادی پیرامون استفاده از این سنگ سفید قیمتی از زبان امام صادق علیه السلام نقل شده و اشاره ای درمورد مضرات و آسیب های در نجف مشاهده نشده است.

این برلیان به شرکت Moussaieff Jewelers LTD تعلق دارد و برای آن هنوز قیمتی تعیین نشده است. بدون تردید اصطلاح سنگ برلیان در بین عموم رایج شده ولی این واژه از اساس یک اشتباه رایج است. تفاوت بین سنگ برلیان و الماس چیست؟ ویژگیهای زمرد با کیفیت چیست؟ با توجه به ویژگیهای عنوان شده الماس به درجات عالی (EXCELLENT) ، خیلی خوب(VERY GOOD) ، خوب(GOOD) ، متوسط (FAIR) و ضعیف (POOR) تقسیم بندی میشود.

در هنگام تراش های پله دار و مختلط فراوان، درهنگام تراش دادن باید دقت نمود که صفحه ای که تراش داده می شود دارای قدری زاویه نسبت به سطح تورق باشد (که پولیش خوب نمی گیرد و ممکن است جدا شود). اگرچه دفع سنگ کلیه دردناک و ناخوشایند است اما انجام آن بهتنهایی و بدون کمک پزشکی، ممکن است. FL: یک الماس کاملاً صاف و بدون ترک میباشد. Normal Range: الماسهای نرمال و کاملاً بی رنگ میباشند.

سه رنگ اول ABC بی رنگترین و به نوعی رنگ سفید مطلق محسوب میشوند. دو تا سه قاشق غذاخوری گیاه دم اسبی را به مدت ۱۵ دقیقه در یک لیوان آب بجوشانید، صاف کرده و بنوشید. بعداً به شکل 55 وجهی متمایز خود تراش داده شد ، کاری که به دلیل استحکام فوقالعاده سنگ سه سال طول کشید. بلکه یک برلیان 5.11 قيراطی با رنگ قرمز و تراش گلابی است که از این رنگ قرمز فقط چند قطعه در جهان موجود است. بسیاری از ماسه سنگها بر اثر قرار گرفتن در معرض جو و به علت اکسیداسیون ترکیبات آهنی موجود در آنها دچار تغییر رنگ میشوند.

سنگهای موجود در کلیه میتوانند عصبهای دستگاه ادراری را تحریک کنند و باعث بهم ریختن معده شوند. سختی الماس ۱۰ در مقیاس مو است این سختی باعث شده است که این سنگ در صنعت هم به کار گرفته شود. حتماً قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا ممکن است باعث حمله کیسه صفرا یا ایجاد دیگر عوارض ناخواسته شوند . البته این ویژگی با تراش استاندارد به بهترین شکل ممکن رخ میدهد. هر چه تراشهای الماس دقیقتر و زاویههای سطوح به حد استاندارد نزدیکتر باشند، کیفیت الماس دو چندان خواهد شد.

کیفیت و آنالیز: از طریق آنالیز فیزیکی و شیمیایی سنگ میتوان متوجه کیفیت آن شد. تمامی اعدادی که از جدول راپاپورت به دست میآید، ارزش یک قیراط از الماس میباشد. این نظم تابع قواعد مشخصی است که در برخی جهات فاصله اتم ها نزدیک و یا دورتر است. این الماس توسط کمپانی Graff رکورد تازه در دنیای جواهرات زده و الماسی با وزن 302.37 قیراط را از سنگ خام الماسی با ورن 1109 قیراط با نام “Lesedi La Rona” با قیمت 53 میلیون دلار خریداری و بصورت تراش Square Emerald تراشیده است. در سایت سنگ وزین میتوانید به روز ترین قیمت سنگ نما تراورتن سفید را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید