روش تشخیص ماهی سالمون و قزل آلا؛ کدام بهتر است؟

تغذیه با “پلت” ها ممکن است خیلی کثیف کننده باشد که در این شرایط به تعویض مداوم آب و فیلتراسیون مناسب نیاز است . در سیاهه قرمز گونههای IUCN، دارای وضعیت “در معرض انقراض” (CR) است. اسکار قرمز را در بچگی میتوان از روی طرح بدن شناسایی نمود. از این سال که ارائه اسکار قرمز به بازار آغاز شد، توجه علاقمندان بیشتر جلب این نژاد گردید بطوری که در حال حاضر قسمت اصلی اسکار بازارهای جهانی را تشکیل میدهد.

شاید کسی که اولین بار آن را وارد دنیای آکواریوم کرده، این نام را به آن داده است، همانطور که در خوزستان و بخصوص در منطقه شوشتر ماهی کپور نقره ای را علیرغم اسم شناخته شده آن قزل می گویند و یا اینکه در خیلی بازارهای ماهی فروشی، همین ماهی را آزاد پرورشی می نامند. شاید اسکار ماهی آکواریومی چندان زیبایی نباشد، ولی به دلایل زیادی مورد توجه علاقمندان نگهداری ماهیهای آکواریومی قرار دارد.

اسکارها باید در آکواریم هایی حداقل باندازه ی 45×45×8 نگهداری شوند . اگر میخو اهید اسکار به سایز واقعی خود نزدیک شود انرا در یک آکواریم بزرگ که دارای فضای کافی برای شنا کردن است قرار دهید و نیز فیلتراسیون آنها را به طور منظم انجام دهید . یادداشت هایی حاکی از آموزش اسکارها برای گرفتن غذا پس از به صدا درآوردن یک زنگ در نقطه مشخصی از یک آکواریوم بزرگ و یا پنهان کردن غذا در گوشه ای از یک حوضچه یا استخر کوچک، به صدا درآوردن زنگ و عکس العمل اسکار برای رفتن و خوردن غذا در دست است.

است ولی بهترین و مطمئن ترین راه خریدن تعدادی اسکار جوان و بزرگ کردن آنها به منظور انتخاب یک جفت بصورت طبیعی از بین انهاست . گذاشتن گیاه در داخل آکواریوم تکثیر بی فایده است چون معمولا آنها را خراب می کنند. حالا باید ماهی را داخل یک کاسه بریزید و به آن تمام ادویه ها و نمک و زعفران و سرکه و آب لیموترش و روغن زیتون و پیاز حلقه شده و سیر خرد شده را اضافه و خوب ماهی را با مواد ماساژ دهید تا همه جای ماهی یکدست با مواد مخلوط شود سپس برای ۱ ساعت ماهی را در یخچال قرار دهید تا مزه دار شود.

2. در این فاصله، سبزیها را خرد كرده و به همراه نمك، فلفل، ادویه، كنجد و گردوی ساییده شده و یا ریز خرد شده و انار جنگلی ساییده شده (پودر) یا رب انار و سیر رنده شده به تخم ماهیها اضافه كنید و مواد را خوب با هم مخلوط كنید. سرسختی و مقاومت و زیبایی این ماهی ها باعث شده است روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کنند و هر روز کارشناسان پرورش ماهی با استفاده از علم ژنتیک و وراثت، نژادها و گونه های جدیدی را تولید می کنند. این ماهی از انواع ویتامین های دی و ای تشکیل شده است و برای سلامت قلب بسیار مفید می باشد.

ماهی اوزون برون دریای خزر که به گوهر کمیاب این دریا نیز معروف است علاوه بر داشتن خاویار مرغوب دارای گوشت بسیار مفید و خوشمزه می باشد که پروش دهندگان در مزارع خود با پرورش این ماهی اقدام به فروش گوشت این ماهی خوش طعم می کنند . گاهی هم ممکن است اسکارها شن و ماسه کف را کنار زنند و در بستر صاف آکواریوم تخمریزی نمایند. همواره در بستر آکواریوم ها بایستی چند عدد سنگ مناسب و نسبتا بزرگ باشد تا هم تخمریزی روی آنها صورت گیرد و هم در موارد لازم نر یا ماده بتواند داخل آنها پنهان گردد.

اسکارها کسی را که به آنها غذا میدهد را به خاطر میسپارند و بهترین غذا برای اسکارهای مولد غذاهای زنده شامل ماهیهای رودخانهای و بچه غورباغهها و آبزیان بزرگ هستند . مثلاً بچه ماهیهایی که دارای دم خراب و فقط یک دم دارند و اصطلاحاً به آنها تک دم گفته می شوند در همان ابتدای کار از ردیف پرورش خارج می کنند چون ارزش اقتصادی ندارند و بعد از چند ماه زحمت، بچه ماهیهای زشت و بی قواره ایی پرورش یافته است. در روش استتار گیاهی محلی که قرار است در آنجا تخمگیری صورت گیرد.

اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند، حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان ، ماهیان بد سرشت هستند این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها است ببلعند. ابتدا ممکن است چندتایی تخم بصورت پراکنده خارج شود، ولی تخمریزی اصلی موقعی انجام می گیرد که تخمها بصورت رشته ای خارج شوند. تغذیه سالمون بوسیله پلت های خشک شامل ۷۰ درصد موادخام گیاهی و ۳۰ درصد مواد خام دریایی انجام میگیرد.

گوشت ماهی سالمون نارنجی رنگ بوده و به دلیل همین از خواص بیش تری برخوردار است در حالی که گوشت ماهی قزل آلا سفید رنگ می باشد. قبل از هر کار، آماده سازی، مولدین برای تخمریزی لازم است. به هر حال اگر علاقمند به دیدن عملیات تخمریزی هستید، می توانید هنگام آماده سازی مولدین، شیشه جلو و طرفین آکواریوم را با یک کاغذ تیره بپوشانید و در قسمتی از کاغذ یک یا دو سوراخ مناسب برای دیدن ماهیها به وجود آورید و عملیات تخمریزی را از این سوراخ ها ملاحظه نمایید بدون اینکه مولدین ناراحت شوند.

برای این منظور باتوجه به اینکه اسکار ماهی بزرگی است، بایستی آکواریوم مناسبی برای مولدین آماده نمود. جالب اینکه هرگز حتی یک تخم هم روی تخم دیگر گذاشته نمی شود. ماهی اوزون برون به دلیل اینکه حاوی مواد معدنی و املاح بسیاری است باعث تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر ، باعث تقویت سیستم قلبی و جلوگیری از سکته قلبی میشود . آنچه که مسلم است اسکارها به راحتی صاحب اصلی خود را از سایرین تشخیص میدهند. برای تهیه ماهی شکم پر، ابتدا ماهی را درسته بشویید. برای تهیه زمین و راهاندازی حوضچه سرمایهای بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون مورد نیاز است.

اسکار ماهی پر اشتهائی است و با دهان بزرگش قدرت دارد ماهیان بزگتر از دهانش را بگیرد و آرام آرام ببلعد . 3. ماهی را از یخچال خارج کرده، مواد باقی مانده بر روی آن را کامل پاک کنید. یکی از علائمی که نشان می دهد اسکارها برای تخم ریزی آماده هستند اینست که انها شروع به پاک کردن مکانی خواهند کرد و یا حفره ی عمیقی برای تخم ها ایجاد خواهند کرد . احتمالاً یکی از مسائلی که آنها را محبوب ساخته شخصیت آنهاست .

اسکارها اگرچه ممکن است ماهی های کوچکتر را بخورند و یا ماهیهای متوسط را گاهی در گوشه آکواریوم نگه دارند و هنگام غذا دادن اجازه ندهند که آنها سهم خود را دریافت نمایند. ماهی اوزون برون یکی از ماهیان خاویاری دریای خزر است که رنگ گوشت آن سفید وبرخی اوقات به رنگ زرد است . تجارت خاویار بسیار پر سود است اما با این همه صید قاچاق و آلوده کردن دریای خزر از جانب کشورهای حوزه دریا و بی توجهی به نشانهگذاری و سرپیچی از کنوانسیون سایتیس در کم شدن گونههای ماهیان خاویاری بسیار تأثیر گذار بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید