تالک – مشخصات كلي و کاربردها

2 است. برخلاف جادئیت دارای کلیواژ است و با کیفیت ترین نوع آن سبز می باشد. سفید مایل به آبی، مایل به سبز و مایل به صورتی آن در طبیعت یافت میشود. این سنگ به شکل سنگ بیرنگ، قرمز (کمیاب)، زردمایل به قهوهای، آبی روشن، آبی سبز، صورتی مایل به قرمز یا صورتی ته رنگی از زرد تا نارنجی و قهوهای گیلاسی، سبز روشن یافت میشود. طلای خالص به رنگ زرد روشن و اندکی مایل به قرمز یا سفید دیده میشود. ترکیبی از دوام زیاد و بیرنگی باعث شده تا الماس سفید به عنوان یکی از بهترین و محبوبترین جایگزینهای الماس در صنعت جواهرسازی بشمار برود.

این درد حدود یک ساعت بعد از غذا خوردن شدیدتر می شود، به خصوص اگر وعده غذایی شخص، یک غذای پرچربی باشد. اما سنگ های بزرگتر می توانند سبب انسداد جریان ادرار شده و درد زیادی به همراه داشته باشند. از سایر عوامل خطر برای ایجاد این سنگ می توان به سن بالا، بچههای نارس،کودکان با اختلال مجاری ادراری، وجود انسداد در سیستم ادراری، دیابت یا ناهنجاریی نخاعی اشاره کرد. گفته میشود برادر زلمی مجددی برای مدت چندسالی در چارچوب پولیس معدن لاجورد را تحت ادارهاش داشته و عبدالمالک نیز یکی از دلایل تصرف معدن همین موضوع را عنوان میکند.

همچنین وجود برخی سنگهای مشابه با توپاز اهمیت این موضوع را دوچندان کرده است. این هنگامی است که نمایه توده بدنی فرد (BMI) برابر عدد 30 یا بیشتر از آن است. پیش از تمیزکاری سطح آن را جارو زده و از گرد و خاک پاک کنید. وجود خلل و فرج موجود در پوکه معدنی و سطح سایندگی آن سبب شده است انسانها آن را به عنوان یک ابزار لایه بردار استفاده کنند. اين امر شايد به اين دليل باشد كه شرايط مكرر متامورفيسم ديناميكي در ژرفاهاي زياد نهفتگي تنها در خلال پركامبرين به وجود آمده باشد ولي احتمالاً در موارد ديگري كه نهفتگي در ژرفاها بوده ولي شرايط متامورفيسم ديناميكي مسلماً وجود نداشته به اثبات نرسيده است.

با همهی این تفاسیر، تنها راه مطمئن برای تشخیص اصالت هر سنگ قیمتی انجام آزمایشهای حرفهای با استفاده از تست ضریب شکست یا تستهای وزن مخصوصی است که توسط کارشناسان انجام میشود. رژیم غذایی با کلسیم کافی: مصرف کافی لبنیات در طول روز و پرهیز از مصرف قرص و مکمل کلسیم در پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک کننده می باشد. و ممکن است سریعا به سمت سرویس بهداشتی بدوید و یا دائما در طول روز و شب نیاز به ادرار کردن داشته باشید. گاهی داروهای ضد درد و نوشیدن آب زیاد برای دفع سنگ کافی است اما در موارد دیگری که سنگ در مجاری ادراری گیر کرده باشد، با عفونت ادراری همراه شود یا عوارض جانبی ایجاد کند، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

سنگ عفونی حدودا 5 الی15 درصد سنگ ادراری را تشکیل داده و غالبا از جنس منیزیم، آمونیوم و فسفات است. غالبا هنگامی که ادرار غلیظ میشود، مواد معدنی متبلور شده و به هم میچسبند و سنگ تشکیل میشود. معمولا هنگامی که ادرار غلیظ میشود، مواد معدنی متبلور شده و به هم میچسبند و سنگ کلیه تشکیل میشود. اگر شما هم دچار سنگ کلیه هستید و این بیماری باعث بروز مشکلاتی شده است، در این مطلب همراه ما باشید. زیورآلات دارای سنگ توپاز بهتر است که با آب ولرم و صابون شستشو داده شوند، هرچند که توپاز در برابر مواد شیمیایی مقاوم است اما طلای شما در برخورد با این مواد آسیب میبیند.

غده های پارا تیروئید فرد می توانند بیش از حد هورمون تولید کنند که این سبب افزایش سطوح کلسیم در خون می شود. یک نوع دیگر سنگ های کلیوی، هنگامی تشکیل می شوند که ادرار بیش از حد اسیدی باشد. از دلایل ایجاد ادرار اسیدی می توان به چاقی و اضافه وزن، بیماریهای متابولیکی افزایش دهنده اوره خون، بدخیمیهای خونی، داروهای افزایش دهنده سطح اسید اوریک خون و کمبود حجم ادرار اشاره کرد.

نتیجه مد نظر خود را نگرفته اید و با نا امیدی دیگر از آن استفاده نکرده و هزینه زیادی را برای آن پرداخت کرده اید. بنابراین از آنجایی که فرد مقداری از مایعات بدنش را از طریق تعریق و تنفس از دست می دهد، باید نوشیدن حدود 10 لیوان در روز را مد نظر قرار دهد. اگر فرد سابقه ی ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، باید روزانه به میزان 8 لیوان ادرار دفع کند.

کانفرون خاصیت آنتی باکتریال قوی داشته و با از بین بردن باکتری ها و پیشگیری از ابتلا به عفونت های ادراری، احتمال تشکیل سنگ های استروویتی را کاهش می دهد. همچنین در خانم های باردار به علت افزایش ترشح مواد مینرال (کلسیم، سدیم و اسید اوریک) به داخل ادرار، افزایش مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی و کمتر بودن تحرک، احتمال بروز سنگ افزایش می یابد. سنگ کلیهای که در داخل کلیه باقی بماند میتواند منجر به عوارض زیادی از جمله انسداد لولههای متصل کنندهی کلیه به مثانه (حالب)، و انسداد لولههایی که باعث خروج ادرار از بدن میشوند (پیشابراه یا میزنای) میشود.

اورتر کوچک و حساس است و ممکن است سنگ آن قدر بزرگ باشد که به نرمی از اورتر وارد مثانه نشود. در صورت داشتن سابقه ی ابتلا به این نوع سنگ ها، پزشک ممکن است به فرد توصیه کند که مصرف مواد غذایی غنی از اگزالات را محدود کند. در این نوشتار علائم ابتلا به سنگهای ادراری گردآوری شده تا در صورت احساس درد، مشخصات آن را بدانید. از سایر دلائل می توان به کاهش pH ادراری (ادرار اسیدی) و کاهش حجم ادراری اشاره کرد. عامل اصلی ایجاد سنگ اسید اوریکی، کاهش pH ادرار ( ادرار اسیدی ) است.

آنچه بیشتر اهمیت دارد این است که پروتئین های حیوانی، سطح کلسیم ادرار را بالا برده و مقدار سیترات آن را کاهش می دهند، که هر دوی این موارد سنگ سازی را تشدید می کنند. دمای بالا و سرد شدن تدریجی آنها در فرایند تولید طبیعی، آنها را به موادی محکم و با قوام تبدیل میکند. داروهای ادرار آور مشخصی که جهت درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. درمان دارویی: میتوان از داروهایی مانند تامسولوسین جهت گشاد کردن حالب ها و کمک به دفع سنگ تحت نظر پزشک معالج بهره جست.

سنگ اسید اوریکی: سنگهای اسید اوریکی در افرادی که به اندازه کافی مایعات مصرف نمیکنند، افرادی که مایعات زیادی از دست میدهند و افرادی که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین دارند، تشکیل میشوند. افرادی که علائم سنگ صفرا را دارند معمولاً لازم است تحت عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا قرار بگیرند. مطالعات بر روی بدن موجودات زنده نشان دادند که گرده گل، عملکرد کبدی را ارتقا داده و مصرف گرده گل، از طریق کاهش آنزیمهای شاخص (مانند آلانین، ترنسامیناز، آسپارتات ترنسامیناز و فسفاتاز اسید) و بیلیروبین در خون، کبد را سمزدایی کرده است. کانفرون با کاهش ترشح سیستئین در ادرار، مانع تشکیل سنگ های سیستئینی در ادرار می شود.

لذا به افراد دارای سنگ کلیه توصیه می کنیم: رژیم غذایی با کلسیم کافی داشته باشند، اما از مصرف قرص کلسیم پرهیز کنند! دانستن این که به چه نوع سنگ کلیه ای مبتلا هستیم، به روش مناسب پیشگیری و درمان آن کمک می کند؛ لذا توصیه می شود پس از دفع سنگ کلیه، آن را نگهداری کرده و برای تعیین نوع آن به آزمایشگاه تحویل بدهیم. بسیاری از افرادی که یکبار دچار این بیماری شدهاند، چند سال بعد دوباره به آن مبتلا میشوند. مصرف رژیم غذایی دارای کلسیم کافی مانع تشکیل سنگ در کلیه ها می شود؛ اما مصرف مکمل ها و قرص حاوی کلسیم به افراد مبتلا به سنگ کلیه توصیه نمی شود.

احتمال بروز سنگ کلیه در افراد ساکن مناطق گرم یا خشک، مانند کوهستان، صحرا و مناطق حاره بیشتر است. یک بار ابتلا به سنگ کلیه، احتمال عود در آینده و تشکیل سنگ جدید را افزایش میدهد. تشخیص به موقع این سنگها احتمال آسیب دائمی به مجاری ادراری و کلیهها را کاهش میدهد. سابقه بیماری یا جراحی در سیستم گوارشی: جراحی بای پس معده، بیماری های التهابی روده یا اسهال مزمن می توانند با تغییر در جذب آب و کلسیم در سیستم گوارشی شانس افزایش سنگ در مجاری ادراری را افزایش دهند. مصرف مقادیر بالای ویتامین دی در رژیم غذایی و جراحی بای پس روده شانس تغلیظ کلسیم و اگزالات را در ادرار افزایش می دهند.

رژیم کم اگزالات: جهت پیشگیری و درمان سنگ کلیه اگزالات کلسیمی، توصیه به رعایت رژیم کم اگزالات مانند عدم مصرف ریواس، اسفناج، شکلات، چغندر، بامیه، چای، سیب زمینی شیرین، آجیل، فلفل سیاه و سویا کمک کننده می باشد. اگر مسیر لوله حالب تنگی نداشته باشد و اندازه سنگ زیر 4 میلی متر باشد در 95 درصد با درمان های داروئی و مصرف مایعات زیاد و ورزش کردن خودبه خود دفع می شوند و نیاز به اقدام بعدی نیست. برای درمان این نوع سنگ معمولا داروهای دیورتیک تیازیدی تجویز میشود. در ادامه بیشتر در رابطه با انواع سنگ کلیه و این که علائم سنگ کلیه چیست، توضیح داده شده است.

برخی افراد بیان می کنند که این درد، از درد زایمان نیز بدتر است. سنگهای بزرگ میتوانند دردناکتر از سنگهای کوچک باشند اما شدت درد لزوما به اندازهی سنگ مربوط نمیشود. زیرا اغلب درد بسیار کمی داشته یا هیچ دردی ندارد. به عنوان مثال، الماس از کربن (C) ساخته شده است و بسیاری از جواهرات بر اساس سیستم بلوری طبقه بندی می شوند، زیرا کریستال هستند. دسترسی به روش کولسیستکتومی لاپاروسکوپی تک برشی نیز محدود است زیرا به یک جراح با تجربه و آموزش دیده نیاز دارد. افرادی که کلیه سنگساز دارند، هرچند وقت یکبار این مشکل را تجربه میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید