اسم سنگ های قیمتی : لیست اسامی و عکس انواع سنگ های قیمتی و زیبا

بسیار زیبا و چشمگیر است؛ اما قیمت آن بیشتر از توپاز زرد یا بیرنگ است و دلیل آن هم چیزی جز این نیست که توپاز صورتی بسیار کمیاب است. مانند سایر سنگهای قیمتی، هرچه توپاز شفافتر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود. چون دیوریت در برخی موارد دارای کانی فرومنیزینی چون آمفیبول می باشد، مقاومت سابیده شدن آن کم می باشد. امروز از سنگ پا برای زدودن بافت ها و سلول های مرده و به عنوان یک لایه بردار استفاده می شود. برگهای خاطرات زندگیش را به ۷۰ سال پیش از این روزی که برای نخستین بار چکش به دست گرفت و اولین سنگ پا را تولید کرد ورق میزند و میگوید: عمر زیادی را در این راه هزینه کردم اینکه چند سنگ پا درست کردهام حسابش در دستم نیست اوایل جوانی که بازوانم قدرت داشت و پاهایم همراه بود خیلی بیشتر از امروز کار میکردم الان روزانه نیم کیسه ۱۰۰ تا ۱۵۰ سنگ پا تولید میکنم ۵۰ هزار تومانی برایمان درآمد دارد خوب است راضی هستیم!

درست کردن سنگ پا خوب است، درآمد دارد اما نه درآمدی که مردم را راضی کند اگر بشود در کار نوآوری ایجاد شود و حمایت صورت بگیرد این کار میتواند رونق بسیار خوبی به روستا بدهد جوانهای زیادی الان در کنار پدران و بزرگترهایشان مشغول فعالیت در این حوزه هستند. اگر حمایتی از سوی دولت صورت میگرفت خوب بود ولی این شغل جز حرفههای مشمول حمایتهای بیمهای نمیشود. محمدنبی عبدی از ریشسفیدان روستای قزلجهکند است و بیش از ۶۰ سال از عمرش را پای درست کردن سنگ پا هزینه کرده است، ۱۹ ساله بود که تشکیل خانواده داد و حاصل زندگی مشترکش ۵ دختر و ۴ پسر است که همه را جز آخرین اولادش، سر و سامان داده است.

کم آبی بدن یکی از فاکتورهای اساسی در ایجاد این عارضه است. ایجاد واحدهای تولیدی سنگ پا که همه مردم تخصص لازم دارند میتواند به رونق اقتصادی و چرخش بیمشکل چرخهای زندگی مردمان این دیار کمک کند. ایجاد واحدهای تولیدی سنگ پا که همه مردم تخصص لازم آن دارند میتواند به رونق اقتصادی و چرخش بیمشکل چرخهای زندگی مردمان این دیار کمک کند. نبود ساز و کار و اعتبار لازم برای جمعآوری زباله و دفن بهداشتی آن از دیگر مشکلاتی است که دهیار روستا به عنوان یکی دیگر از دغدغههای مردم این روستا از آن نام برد و ادامه داد وقتی دهیاری و شورا اعتبار ندارند نمیتوان در این زمینه کاری انجام داد همین مسئله موجب نگرانی مردم شده است.

در طی تاریخ، این سنگ بارها مورد حمله افراد مختلفی قرار گرفته و خرد شده است. برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که می خواهید جوراب به پا کنید ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید. همچنین حتما از سنگ پای تمیز استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید.پس تمیز و خشک کردن سنگ پا بعد از هر بار استفاده الزامی است؟ حتما بعد از استفاده از سنگ پا آن را با برس شستوشو دهید تا خلل و فرج آن تمیز شود و آن را در محیط خشک نگه دارید، زیرا محیط مرطوب باعث تجمع انواع مخمر و قارچها روی آن و باعث آلودگی و انتقال بیماری به کف پای انسان میشود.بین سنگ پای طبیعی و مصنوعی کدام بهداشتیتر است و استفاده از کدام یک را توصیه میکنید؟

این دو از نظر کارایی تفاوتی با هم ندارند، به شرطی که شخصی باشند و تمیز استفاده شوند.چگونه از سنگپا استفاده کنیم؟ روستا دارای دو رشته قنات است، که میتواند آب روستا را تامین کند، اما 22 سال است لایروبی نشده و در حال تخریب است، اگر آب قنات نباشد کل مردم روستا درگیر خواهند شد، البته تاسیسات جدید آب هم برای روستا در سال 92 اجرا شده، مخزن آماده و لولهکشی هم در همان سال 92 اجرا شده، اما با وجود پیگیریهای مداوم تاکنون آب به مخزن هدایت نشده است.

فاز اول طرح هادی سالها پیش در روستا اجرا شده است ولی متاسفانه به خاطر تردد ماشین سنگین خیلی سریع خراب شد و نبود اعتبار موجب شده اجرای فازهای بعدی این طرح ابتر بماند. صدای خوردن چکش بر سنگ تمام کوچه را پر کرده است از دور چند نوجوان را که در فاصلههای چند متری از هم مشغول به کار هستند میبینیم و برای دقایقی مهمان لحظههای نابشان میشوم، آیدن ۱۳ ساله و کلاس اول راهنمایی است کوچکمردی که در کنار اشتغال به تحصیل وارد عرصه کار و تلاش هم شده است.

صخره ها و چشمه هایی که منفجر شد هرگز مانند روز اول نخواهند شد. هرچند روز یک بار میرویم یک وانت سنگ از کنار معادن جمع میکنیم تقریبا جوابگوی ۲۰ تا ۲۵ روزمان است خودمان توان فروش را به صورت مستقیم نداریم کسانی هستند که در این زمینه فعالیت دارند و سنگها را از ما میخرند. برای تسکین اختلالات مربوط به استرس، از جمله فشار خون بالا مفید است. بعضی دیگر معتقدند که پس از خروج حضرت آدم از بهشت به زمین فرود آمده است.

افزودن سنگ های قیمتی بر روی زیورآلات و جواهرات همچون دستبند ، انگشتر ، گوشواره و گردنبند از زمان های گذشته مرسوم بوده است. سنگهای معدنی سیاهرنگ انباشتهشده در کنار درب و دیوار خانههای کاهگلی و نیمه آجری نخستین چیزی است که نظرمان را به خود جلب میکند، کمتر نشانی از اجرای طرح هادی و خیابان آسفالته در این روستا مشاهده میشود تا چشم کار میکند گرد و غبار است رانندگان ماشینهای سنگین با دیدن دوربین پدال گاز را کمی آرامتر فشار میدهند تا عمق فاجعهای را که هر روز بر مردمان این روستا روا میدارند از لنز دوربین مخفی کنند.

20 دقیقه آخر رسیدن به روستا را به خاطر شرایط بسیار ناهمواره جاده به سختی طی کرده بودیم، این بود که به پیشنهاد تیم خبری دقایقی در ورودی روستا برای هماهنگی با شورا و دهیار روستا توقفی کوتاه – با چاشنی گرد و غبار – داشتیم. زمان معمول ارائه ماساژ پرفرمنس 60 تا 90 دقیقه است. خبرگزاری فارس کردستان – شیرین مرادی؛ روز از نیمه گذشته است که مسیر حدودا ۱۳۵ کیلومتری سنندج به روستای قزلجهکند قروه را در پیش میگیریم بعد از گذشت یک ساعت و ۴۵ دقیقه به ورودی روستا میرسیم.

نواحي حاوي تالک در ايران عمدتاً در ارتباط با مناطقي هستند که از سنگهاي اولترامافيك و يا سنگهاي دگرگوني غني از منيزيم تشکيل شده است. الان هم صاحبان معادن پایشان را در یک کفش کردهاند میگویند مردم روستا حق ندارند سنگ جمع کنند باید بابت آن پول پرداخت کنند، سهم ما از این ثروت همین چند تکه سنگی است که با طرح دادن به آنها نانی سر سفره خانوادههایمان ببریم اینکه بخواهیم بابت این سنگها پول هم پرداخت کنیم، دیگر چیزی دستمان را نمیگیرد.

این وسیله جایگزینی برای سنگ پا سنتی به شمار میآید؛ شامل یک غلتک است که با حرکت چرخشی خود، کار لایه برداری پوست را انجام میدهد. بخش کم و بیش سرتخت یک میدان جریان گدازه ریسمانی که در نتیجه فشار گدازههای زیر لایه سطحی برآمده شدهاست. وجه تسمیهٔ سنگ پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه های سفت مردهٔ پوست در پاشنه پا استفاده می شود. نامدار عبدی دهیار روستا قزلجهکند در مورد وجه تسمیه روستا میگوید: «قیزیل» در زبان ترکی یعنی«طلا» و کند یعنی« روستا»، قزلجهکند به معنی روستای طلاست. چون این سنگ صاف نیست و بخش های خالی آن (در هنگام چسباندن) با سیمان پر میشود چسبندگی بالایی دارد و در مناطق بسیاری به عنوان نمای ساختمان استفاده می شود.

در قدیم از پامیس به عنوان سنگ پا استفاده می کردند و همچنین به علت سبک بودن برای پوشش ساختمان، ایزوله کردن ساختمان در برابر حرارت و صدا استفاده می کنند. پوشیدن جوراب نخی میتواند تا حد زیادی از این مشکل پیشگیری کند، اما در مواردی که ضخیم شدن کف پا به دلیل وراثت یا بعد از دوران یائسگی است، پیشگیری از آن ممکن نیست و فرد میتواند با استفاده از کرمهای مرطوبکننده، کف پا را نرم و تا حدودی از خشک شدن و ترکیدن پوست آن پیشگیری کند. بعد از اتمام کار، پا را بشویید و خشک کنید و از یک کرم مرطوب کننده روی آن استفاده کنید.

پوشیدن جوراب نخی میتواند تا حد زیادی از این مشکل پیشگیری کند، اما در مواردی که ضخیم شدن کف پا به دلیل وراثت یا بعد از دوران یائسگی است، پیشگیری از آن ممکن نیست و فرد میتواند با استفاده از کرمهای مرطوبکننده، کف پا را نرم و تا حدودی از خشک شدن و ترکیدن پوست آن پیشگیری کند.آیا استفاده از سنگپا را برای زدودن این بافتهای ضخیم و مرده توصیه میکنید؟ لاجورد در میان اسم سنگ های قیمتی با ارزش بسیار زیادی جای گرفته و جایگاه ویژه ای در این گروه داد. همه ما از پدر یا پدربزرگهایمان یاد گرفتهایم، این حرفه نسل به نسل در میان مردمان این روستا چرخیده است.

این سنگ، سنگ تولد ماه آبان و علامت ستاره عقرب است. برخی از مسئولان برای مردم کار میکنند که قدردان تلاشهای آنها هستیم روستا از نعمت گاز طبیعی بهرهمند است و به لحاظ تلفن و آنتندهی موبایل و اینترنت هم مشکل نداریم، سال ۹۲ در مدت زمان ۶ ماه با تلاش اداره برق شهرستان تمام کابلهای برق روستا تبدیل به خودنگهدار شد این کار نقش مهمی در جلوگیری از سرقت سیم و قطعی برق داشته که جا دارد در این زمینه از مسئولان و متولیان امر به صورت جدی تقدیر کنیم.

سنگ پا نه تنها در زیبایی پا و رفع مشکلات پوستی کاربرد دارد بلکه بر طبق طب سنتی، در کاهش غلظت خون و بهبود برخی بیماریها مانند سردرد نیز موثر است. معادن پوکه بزرگترین ظرفیت روستاست، تخصص مردمان این دیار همانطور که از قبل اشاره کردم تولید سنگ پا است ولی متاسفانه صاحب نداریم، جوان داریم تا ظهر ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد سنگ پا تولید میکند و درآمدی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان دارد، ولی متاسفانه گرایش به اعتیاد در بین جوانان روبه افزایش بوده و همین مسئله مشکلات عدیدهای را برای خانوادهها ایجاد کرده است. معبودی همچنین از برخی مشکلات جدی روستا به امید اینکه از طریق این رسانه صدایشان به گوش مسئولان برسد، گفت: سال 83 آب شرب روستا مورد آزمایش قرار گرفت، همان سال برای پیگیری وضعیت آب روستا به اداره آب قروه رفتیم که گفتند آب ناسالم است اما به دلیل محرمانه بودن از بیان جزئیات آن معذوریم، بلاخره اصرارهای ما نتیجه داد و جدول وضعیت ناسالمی آب قزلجهکند را نشان دادند، براساس اعلام آزمایشگاه غلظت آرسنیک آب روستا بالای ۶۷ پیپیام است.

دیدگاهتان را بنویسید